Ռուսական գողական «օբշչակի» նախկին տերը՝ 45-ամյա Կախաբեր Պարպալիան, որը քրեական շրջանակում հայտնի է որպես Կախա Գալսկի, մահացած է հայտնաբերվել Օմսկի Պատիժների կատարման դաշնային ծառայության (ՊԿԴԾ) վարչությունում։ Այս մասին հայտնում է «Փրայմ Քրայմ» լրատվական գործակալությունը։
Պարպալիայի մահվան պաշտոնական պատճառ է նշվել կաթվածը, սակայն քրեական հեղինակությանը նախօրեին դաժանորեն ծեծել էին։
Գործակալության տեղեկություններով՝ ներկայիս պատժաժամկետը Պարպալիայի համար առաջինն էր։ Ընդ որում՝ նախկինում պատիժ չկրած «օրենքով գողի» համար Օմսկ ուղարկելը «հավասար էր մահվան դատավճռի»։ ՊԿԴԾ Օմսկի վարչությունը ավանդաբար համարվում է «կարմիր»՝ այնտեղ դատապարտյալների կյանքի բոլոր ոչ պաշտոնական ասպեկտները բանտային վարչակազմի լիակատար վերահսկողության տակ են։
«Փրայմ Քրայմը» նշում է, որ մյուս վարչությունների թվում Օմսկինը տարբերվում է գողական ավանդույթների կրողների հանդեպ իր անհանդուրժողականությամբ։
«Օրենքով գողը» ձերբակալվել էր 2018 թվականի դեկտեմբերին։ Այդ ժամանակ նրա ավտոշարասյունը կանգնեցրել էին Ռուսաստանի ոստիկանության եւ Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) աշխատակիցները։
Պարպալիայի մոտ եղել էր 8 գրամ կոկաինով փաթեթ, իսկ նրա արտաքինը, խոսքը եւ վարքագիծը մատնանշում էին արյան մեջ արգելված նյութի պարունակությունը։
Դրանից բացի, քրեական հեղինակության վարորդի մոտ եղել է չգրանցված մարտական ատրճանակ։ Արդյունքում «օրենքով գողի» դեմ գործ է հարուցվել առանձնապես խոշոր չափով թնրանյութեր ապօրինի պահելու եւ տեղափոխելու մեղադրանքով։
Կախաբեր Պարպալիայի ձերբակալությունից հետո գողական աշխարհը նրան ազատելու համար 1 միլիոն դոլար էր հատկացրել։ Այդ փողը ծախսվելու էր պաշտոնատար անձանց կաշառելու եւ հավանական գրավի համար։ Բայց դատարանը հրաժարվել էր Պարպալիային ազատել։ «Օրենքով գողին» տեղավորել էին կանանց №6 «Պեչատնիկի» քննչական մեկուսարան՝ բանտարկյալների աջակցությունից զրկելու համար։
Պարպալիայի դատավարությունը սկսվել էր 2019 թվականի նոյեմբերին Մոսկվայի Կունցեւյան շրջանային դատարանում։ Հինգ ամիս հետո՝ մարտի 16-ին քրեական հեղինակությունը դատապարտվել էր 4 տարվա ազատազրկման ընդհանուր ռեժիմի գաղութում։
Կախա Գալսկին «կարիերա» է արել Ռուսաստանի հանցավոր աշխարհի առաջնորդ Զախարիա Քալաշովի շնորհիվ։
«Փրայմ Քրայմը» նշում է, որ 1999 թվականին գողական տիտղոս ստացած Պարպալիան մտնում էր ռուսաստանցի ամենաազդեցիկ «օրենքով գողերի» թվի մեջ։ Մինչեւ այս տարի նա չէր ենթարկվել քրեական պատասխանատվության, չնայած բազմիցս էր ձերբակալվել։ Սա հիմք է տվել խոսելու ուժայինների հետ Պարպալիայի կապերի մասին։
Հեղինակությունն իր հանցավոր կարիերան սկսել էր 1980-ականների վերջին 1990-ականների սկզբին` որպես սովորական կողոպտիչ:
Պարպալիայի ազդեցության արագ աճը սկսվել էր Ռուսաստանի հանցավոր աշխարհի առաջնորդ Զախարիա Քալաշովի (Շաքրո Մոլոդոյ) հետ ծանոթությունից հետո, երբ վերջինս 2014-ին Իսպանիայից Ռուսաստան վերադարձավ: Պարպալիային հաջողվեց այնքան վստահություն ձեռք բերել Քալաշովի մոտ, որ 2016-ի հուլիսին Շաքրոյի ձերբակալությունից հետո նա ստանձնեց ռուսաստանյան գողերի «օբշչակի» առաջնորդի դերը:
Ըստ որոշ տվյալների` Պարպալիան նույնիսկ սեփական առանձնատուն էր ձեռք բերել Ռուբլյովկայի վրա` ծառաներով, խոհարարներով եւ անվտանգության մեծ անձնակազմով:
«Օբշչակը», որի համար պատասխանատու էր հանգուցյալ Կախաբեր Պարպալիան, «օրենքով գողերի» գանձարանն է: Քրեական աշխարհում դրանք անընդհատ հավաքվում են յուրաքանչյուր տարածաշրջանում, այժմ` հիմնականում բանտերում: Այդ փողեը, ըստ էության, կամավոր վճար են յուրաքանչյուր եկամուտից:
Ազատության մեջ դրանք կարող են վճարվել, օրինակ, որպես հաջող հանցագործության կամ գործարքի տոկոս, եթե խոսքը գողականներին մոտ գործարարների մասին:
Ճաղերի հետեւում դա սովորաբար տոկոս է կապոցի կամ փողի փոխանցումից, գումարած` պարտադիր տոկոս մոլեխաղերից (10 տոկոս):
Ռուսաստանյան գողական «օբշչակի» ընդհանուր ֆոնդի ճշգրիտ չափը հայտնի չէ: Հանցավոր աշխարհի նախկին առաջնորդ Ասլան Ուսոյանի (Դեդ Հասան) օրոք ընդհանուր ֆոնդը մոտ տասը միլիոն դոլար էր կազմում: Ենթադրաբար, դրա ծավալն այսօր ավելի մեծ է:

Бывший держатель российского воровского общака, 45-летний Кахабер Парпалия, известный в криминальных кругах, как Каха Гальский, найден мертвым в омском управлении Федеральной службы исполнения наказаний (ФСИН). Об этом сообщает информационное агентство (ИА) «Прайм Крайм».
Официальной причиной смерти Парпалии был назван инсульт, однако накануне криминальный авторитет был сильно избит.
По данным ИА, нынешний срок стал первым для Парпалии. При этом для вора в законе, ранее не отбывавшего наказание, отправка в Омск считается «равносильной смертному приговору». Омское управление ФСИН традиционно считается «красным» — все неформальные аспекты жизни заключенных в нем находятся под полным контролем тюремной администрации.
Как пишет «Прайм Крайм», среди других управлений омское выделяется своей нетерпимостью к носителям воровских традиций.
Вор в законе был задержан в декабре 2018 года. Тогда его кортеж остановили сотрудниками полиции и Федеральной службы безопасности (ФСБ) России.
При себе у Парпалии оказался пакетик с восемью граммами кокаина, а его внешний вид, речь и поведение указывали на содержание запрещенного вещества в крови.
Кроме того, у водителя криминального авторитета при себе имелся незарегистрированный боевой пистолет. В итоге на вора в законе завели дело о незаконном хранении и перевозке наркотиков в особо крупном размере.
После задержания Кахабера Парпалии воровской мир выделил миллион долларов на его освобождение. Эти деньги должны были пойти на взятки должностным лицам и предполагаемый залог. Но суд отказался выпустить Парпалию на свободу. Вора в законе поселили в женский СИЗО №6 «Печатники», чтобы лишить поддержки заключенных.
Процесс над Парпалией начался в Кунцевском районном суде Москвы в ноябре 2019 года. Пять месяцев спустя, 16 марта, криминальный авторитет был приговорен к четырем годам лишения свободы в колонии общего режима.
Каха Гальский сделал «карьеру» благодаря лидеру преступного мира России
Как пишет «Прайм Крайм», Парпалия, получивший воровской титул в 1999 году, входил в число наиболее влиятельных российских воров в законе. До нынешнего года он не привлекался к уголовной ответственности, хотя задерживался неоднократно. Это дало основания говорить о связях Парпалии с силовиками.
Преступную карьеру авторитет начал на рубеже 1980-х и 1990-х годов как рядовой вор-борсеточник.
Стремительный рост влияния Парпалии начался со знакомства с лидером преступного мира России Захарием Калашовым (Шакро Молодой) после возвращения последнего в Россию из Испании в 2014 году. Парпалия сумел настолько прочно войти в доверие к Калашову, что после ареста Шакро в июле 2016 года принял в свое ведение российский воровской общак.
По некоторым данным, Парпалия даже обзавелся собственным особняком на Рублевке с прислугой, поварами и большим штатом охраны.
Общак, за который отвечал погибший Кахабер Парпалия — это казна воров в законе. В криминальном мире их на постоянной основе собирают в каждом регионе — сейчас, в основном, в местах лишения свободы. Эти деньги, по сути, являются добровольными взносами с любого дохода.
На свободе их могут платить, к примеру, как процент от удачного преступления или сделки, если речь идет о «приблатненных» бизнесменах.
За решеткой это обычно комиссия с передачи или денежного перевода, плюс обязательные отчисления с азартных игр (10 процентов от ставки).
Точные размеры российского воровского общака неизвестны. При прежнем лидере преступного мира страны Аслане Усояне (Дед Хасан) общак составлял около десяти миллионов долларов. Предположительно, сегодня его размеры больше.