ԵՄ-ն ավելի քան 10 մլրդ դոլար կվճարի Pfizer-BioNTech-ի եւ CureVac-ի կողմից մշակված կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի հարյուր միլիոնավոր դեղաչափ ստանալու համար, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով բանակցություններին մասնակցող ԵՄ պաշտոնական ներկայացուցչին:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ Եվրամիությունը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի մեկ դեղաչափի համար 15,5 եվրո է համաձայնել վճարել: Այդպիսով, ընդհանուր գումարը կկազմի 200 մլն դեղաչափի դիմաց մինչեւ 3,1 մլրդ եվրո եւ կավելանա մինչեւ 4,65 մլրդ եվրոյով, եթե գործարքի շրջանակներում գնվի եւս 100 մլն դեղաչափ:
Գների մասին տեղեկությունը հաստատում է, որ Եվրամիությունը մեկ դեղաչափի համար ավելի քիչ կվճարի, քան ԱՄՆ-ն:

The European Union could pay more than $ 10 billion for hundreds of millions of doses of coronavirus vaccines being developed by Pfizer-BioNTech and CureVac, an EU spokesman who participated in the talks told Reuters.
The EU has agreed to pay 15.5 euros for one dose of the COVID-19 vaccine being developed by Pfizer and BioNTech, the official said. Thus, the total price for 200 million doses will be up to 3.1 billion euros and will rise to 4.65 billion euros if another 100 million doses are purchased under the transaction, the official added.