Հայաստանի ԱԻՆ աշխատակիցները Արցախում ռազմական գործողությունների շրջանում 227 մարդուց բաղկացած կամավորական ջոկատ են ձեւավորել, որը 15-20 օր ծառայել է Մարտունի-Հադրութ ուղղությամբ շփման գծում: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԻ փոխնախարար Արմեն Փամբուխչյանը: «Բարեբախտաբար, նրանց շրջանում զոհեր կամ վիրավորներ չկան: Ջոկատի անդամները կամ արդեն պարգեւատրվել են կամ էլ մոտ ապագայում կպարգեւատրվեն»,-նշեց նա:
Փամբուխչյանը հավելեց, որ ԱԻՆ որոշ ուժեր գործուղվել էին Արցախ, որպեսզի մթերքներ մատակարարեին ապաստարաններում գտնվող քաղաքացիներին եւ վերականգնեին ենթակառուցվածքները: «ԱԻՆ-ը Արցախում պատերազմի ժամանակ նաեւ դաշտային հոսպիտալ էր տեղակայել: Այժմ Արցախում փրկարարական աշխատանքներ են իրականացվում Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության ուժերի, Ռուսաստանի խաղաղապահ կոնտինգենտի եւ Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի հետ համատեղ: Մենք ապահովում ենք բեռների տեղափոխումը, բայց այդ, անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ ենք մարդասիրական օգնությամբ մեր ավտոմեքենաներն ուղարկել Արցախ: Պատերազմից հետո նվազել են քաղաքացիներից ստացվող բեռների ծավալները»,-ասաց նա:
«Այժմ վերաբաշխում ենք օգնությունը, որը հիմնականում ստացվում է արտասահմանից: ԱԻՆ-ի համար ամենագլխավոր խնդիրը քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտն է, եւ դա գտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում, քանի որ Հայաստանում՝ ի տարբերություն Արցախի, բացթողումներ կան, այդ թվում քաղաքացիներին օդային տագնապի ժամանակ գործողությունների մասին իրազեկման մասով: Բոլոր ջանքերն ուղղված են այդ խնդիրների լուծմանը: Բացի այդ, անհրաժեշտ է կրթական համակարգում պատրաստվածության համապատասխան կուրսեր անցկացնել»,-եզրափակեց Փամբուխչյանը:

Сотрудники МЧС Армении в период военных действий в Арцахе сформировали добровольческий отряд из 227 человек, которые в течение 15-20 дней несли службу на линии соприкосновения в направлении Мартуни - Гадрут. Об этом на встрече с журналистами 4 декабря заявил заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Памбухчян. «К счастью, погибших или раненых среди них нет. Члены отряда или уже награждены, или в ближайшем будущем будут награждены»,- отметил он.
Памбухчян добавил, что определенные силы МЧС были командированы в Арцахе для содействия бесперебойной поставке продовольствия гражданам, находившимся в убежищах, а также для помощи в восстановлении поврежденной инфраструктуры. «МЧС в период войны развернуло в Арцахе также полевой госпиталь, занимался перевозкой раненых, а также вывозом тел погибших военнослужащих. Сейчас спасательные работы в Арцахе проводятся совместно силами Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики, миротворческого контингента России и МЧС России. Мы обеспечиваем перевозку грузов, кроме того, при необходимости готовы направить свои автомобили с гуманитарной помощью в Арцах. После войны понизились объемы получаемого от граждан груза.
«Сейчас распределяем помощь, которая в основном приходит из-за рубежа»,- подчеркнул чиновник. Он заметил, что самая главная проблема для МЧС – это сфера гражданской обороны, и новоназначенный министр держит ее в центре внимания, поскольку в Армении, по сравнению с Арцахом, такие упущения есть, в том числе по части осведомленности граждан о действиях при воздушной тревоге. «Все усилия направлены на решение этих проблем, в том числе на адаптирование подвалов многоквартирных домов под временные убежища. Эти работы должны провести общины, а МЧС - осуществлять контроль. Кроме того, необходимо также внедрить соответствующие курсы подготовки в систему образования»,- заключил Памбухчян.