«Ազգային օրակարգ» կուսակցության խորհրդի անդամ Վարազդատ Հարությունյանը նամակ-կոչ է հղել Փաստաբանների պալատի խորհրդին՝ առաջարկելով խորհրդի նիստ հրավիրել և Նիկոլ Փաշինյանի և նրա ղեկավարած կառավարությանն հրաժարականի հարցով հայտարարություն անել։ Նամակ–կոչում ասվում է․
«ՀՀ Փաստաբանների պալատի խորհրդին
Հարգելի՛ Խորհրդի անդամներ
Իմ խորին համոզմամբ՝
ա) 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հայկական երկու պետությունների դեմ սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական ռազմական ոտնձգության ամբողջ ընթացքում ՀՀ գործադիր եւ օրենսդիր իշխանությունների կողմից պետական եւ պատերազմի բացարձակ ձախողակ կառավարումը,
բ) ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից նոյեմբերի 10-ին կնքված խայտառակ կապիտուլացիոն համաձայնագիրը, որով հայությունը զրկվեց իր հայրենքի մի մասից,
գ) նույն այդ իշխանությունների կողմից շարունակվող ներհայկական պառակտումների խորացման քաղաքականությունը,
դ) թշնամու կողմից պատերազմի ընթացքում եւ մինչ այժմ շարունակվող մարդու իրավունքների կոպտագույն եւ լայնածավալ խախտումների վերացմանն ուղղված իշխանությունների արդյունավետ քայլերի բացակայությունը,
ե) վերջնարդյունքում ստեղծված խորը սոցիալ-տնտեսական եւ անվտանգային ճգնաժամը հաղթահարելու ունակության ի սպառ բացակայությունը,
զ) մեր հայրենիքի համար դեռեւս չսպառված անվտանգային մարտահրավերները,
է) հետագա բանակցություններում կապիտուլացիոն փաստաթուղթ ստորագրած Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցության անհնարինությունը ստեղծել են Նիկոլ Փաշինյանի եւ իշխող վարչախմբի ամբողջական հեռացման բացարձակ անհրաժեշտություն։
Գտնում եմ նաեւ, որ նշված անհրաժեշտությամբ պայմանավորված հասարակական պահանջը պետք է ձեւակերպվի եւ ներկայացվի ոչ միայն հրապարակում եւ փողոցում, այլ նաեւ դրանից դուրս՝ տարբեր հասարակական միավորումների, գիտական, ստեղծագործական եւ մասնագիտական միությունների կողմից։
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ իրական քաղաքացիական հասարակության մեջ փաստաբանական համայնքի առանցքային դերը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության բոլոր օրինական միջոցները գործադրելու մեր մասնագիտական եւ բարոյական պարտականությունը
ՀԱՆՈՒՆ հայրենիքի եւ մեր ժողովրդի փրկության ու արժանապատիվ գոյության
ԽՆԴՐՈՒՄ ԵՄ՝
Հրավիրել Փաստաբանների պալատի խորհրդի նիստ եւ քննարկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ նրա գլխավորած կառավարության անհապաղ հրաժարականը պահանջելու մասին հայտարարություն ընդունելու հարցը»:

Член совета партии «Национальная повестка» Вараздат Арутюнян направил письмо-обращение в Совет палаты адвокатов Армении с предложением созвать заседание совета и выступить с заявлением по поводу отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна и возглавляемого им Правительства.
В письме-обращении в частности говорится: «По моему глубокому убеждению, абсолютно неудавшееся государственное и военное управление со стороны исполнительной и законодательной власти Армении на протяжении всего периода турецко-азербайджанской военной агрессии, развязанной против двух армянских государств с 27 сентября 2020 года, позорное соглашение о капитуляции, подписанное 10 ноября премьер-министром Армении Николом Пашиняном, по которому армяне были лишены части своей родины, продолжающаяся теми же властями политика углубления внутренних разногласий, отсутствие эффективных шагов со стороны властей по противодействию и устранению грубых и широко распространенных нарушений прав человека со стороны противника как в период войны, так и в эти дни, полная неспособность преодолеть возникший в результате всего этого глубокий социально-экономический кризис и кризис безопасности, все еще непреодоленные для нашей Родины вызовы по части безопасности, невозможность участия подписавшего документ о капитуляции Никола Пашиняна в дальнейших переговорах, создала абсолютную необходимость для полного устранения Пашиняна и правящего режима».