Անհրաժեշտ է խորապես գիտակցել այն վիճակը, որում Հայաստանը հայտնվել է, որ դրանից արժանապատվորեն դուրս գանք: Այս մասին դեկտեմբերի 7-ին Ազգային ժողովում «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախաձեռնած լսումների ժամանակ ասաց ԼՀԿ պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ երկրում շատ ծանր բարոյահոգեբանական իրավիճակ է ստեղծվել: «Մարդկանց արժանապատվությունը կոպտորեն ոտնահարվել է, եւ ամեն օր նորանոր սոցիալական խնդիրներ են առաջանում եւ ի հայտ գալիս: Միայն ընթացիկ տարի սպասվում է 8 տոկոսով տնտեսական անկում, ինչը նշանակում է ՀՀ քաղաքացիների կյանքի միջինվիճակագրական մակարդակի նվազում: Այս ֆոնին նկատելի է պետական ​​պարտքի կտրուկ աճ, հսկայական անորոշություն իրենց իմիջը փոխած տնտեսվարող սուբյեկտների եւ քաղաքացիների համար, ինչը ֆինանսական կայունության ռիսկեր է գեներացնում: Միակ բանը, որ այսօր նկատվում է երկրում, մակրոտնտեսական կայունությունն է, որը կարող է փլուզվել, եթե խախտվի ֆինանսական կայունությունը, իսկ դա, իր հերթին, կհանգեցնի տնտեսական աղետի: Նման անորոշության պայմաններում չպետք է ներդրումներ ակնկալել: Մինչդեռ առանց ներդրումների եւ օտարերկրյա կապիտալի ներգրավման անհնար է արդիականացնել տնտեսությունը, ապահովել արտադրական ներուժի աճ եւ մարդկային կապիտալի զարգացում: Ավելին՝ ներկայումս կա կապիտալի արտահոսք»,- պարզաբանեց պատգամավորը:
Ինչպես նշեց Խաչատրյանը, ցավոք, պատերազմն իր հետքը թողեց ժողովրդագրական իրավիճակի վրա, քանի որ երկիրը կորցրեց հազարավոր ոսկե տղաների: Նրա կարծիքով՝ անորոշությունը կարող է բացասական դեր ունենալ սահմանների բացման հարցում, ինչը կհանգեցնի բնակչության արտագաղթի:
«Եթե ​​ազգի ռեսուրսները անհապաղ չմոբիլիզացվեն, իրավիճակը կարող է ամբողջովին դուրս գալ վերահսկողությունից»,- շեշտեց խորհրդարանականը՝ նշելով քաղաքական անկայունության առկայությունը, հասարակության դժգոհության աճը, հասարակության բաժանումը «սեւերի» ու «սպիտակների»:

Необходимо глубоко осознать ту ситуацию, в которой оказалась Армения, чтобы достойно выйти из нее. Об этом на слушаниях, инициированных партией «Светлая Армения» в Национальном Собрании, заявил 7 декабря депутат от «СА» Аркадий Хачатрян.
По его словам, в стране сложилась тяжелейшая морально-психологическая ситуация. «Грубейшим образом попрано достоинство народа, с каждым днем возникают и проявляются все новые и новые социальные проблемы. Только в текущем году ожидается 8% экономический спад, что означает снижение среднестатистического уровня жизни граждан Армении. На этом фоне наблюдается резкий рост государственного долга, огромная неопределенность для субъектов хозяйствования и граждан, которые изменили свой имидж, что генерирует риски для финансовой стабильности. Единственное, что сегодня наблюдается в стране, это макроэкономическая стабильность, которая может рухнуть при нарушении финансовой стабильности, а это, в свою очередь, приведет к экономической катастрофе. В условиях такой неопределенности не стоить ожидать инвестиций. Между тем, без вложений и привлечения зарубежного капитала невозможно осуществить модернизацию экономики, обеспечить рост производственного потенциала и развитие человеческого капитала. Более того, в настоящее время происходит отток капитала», - пояснил депутат.
К сожалению, как отметил Хачатрян, война оставила свой след и на демографической ситуации, поскольку страна потеряла тысячи золотых парней. Неопределенность, по его мнению, может сыграть отрицательную роль и при открытии границ, что приведет к эмиграции населения.
«Если в срочном порядке не мобилизовать ресурсы нации, ситуация может полностью выйти из-под контроля», - подчеркнул парламентарий, указав и на наличие политической нестабильности, рост общественного недовольства, разделение общества на «черных» и «белых».