Պարսից ծոցի արտաքին գործերի նապարարները կանցկացնեն հանդիպում առցանց ձեւաչափով, որը կազմակերպված է Բահրեյնի նախաձեռնությամբ դիվանագիտական հակազդությունը դադարեցնելուն ուղղված քայլերի համար, որը «ձախողել է կայունությունը եւ խոչընդոտել Վաշինգտոնի ջանքերին ձեւավորել միասնական ճակատ Իրանի դեմ»,-հաղորդում է Reuters-ը:
Սաուդյան Արաբիան, Արաբական Միացյալ Էմիրատները եւ Բահրեյնը խզել էին դիվանագիտական հարաբերությունները Քաթարի հետ 2017 թվականին՝ մեղադրելով այդ երկիրն ահաբեկչական կազմակերպություններին աջակցելու մեջ: Դոհան հերքել էր բոլոր մեղադրանքները՝ իր հերթին մեղադրելով իր հարեւաններին իր ինքնիշխանությունը սահմանափակելու ձգտման մեջ:
Սակայն Սաուդյան Արաբիան պնդում է այդ վեճը լուծելու ուղղությամբ՝ ձգտելով մեղմել քննադատությունն ԱՄՆ ընտրված նախագահ Ջո Բայդենի կողմից, որը խոստացել է զբաղեցնել ավելի կոշտ դիրքորոշում թագավորության նկատմամբ, քան Դոնալդ Թրամփը:
«Բանակցություններ են վարվում հնարավոր համաձայնագրի մասին, սակայն դրանք դեռեւս շարունակվում են»,-հայտնել է Պարսից ծոցի երկրների ներկայացուցիչներից մեկը:
Դոհային ներկայացվել էր 13 պահանջ՝ սկսած Al-Jazeera հեռուստաընկերության եւ ռազմական բազայի փակումից մինչեւ «Մուսուլման եղբայրների» հետ կապերի խզումն ու Իրանի հետ կապերի մակարդակի կրճատումը:
Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարար, թագաժառանգ Ֆեյսալ բեն Ֆահրան ալ Սաուդը հայտարարել է, որ Քաթարի հետ վեճի կարգավորումը հասանելի է, երբ Քուվեյթը հայտարարել էր այդ վեճը դադարեցնելու առաջընթացի մասին:

Министры иностранных дел стран Персидского залива проведут встречу в онлайн-режиме, организованную по инициативе Бахрейна в преддверии ежегодного саммита, для обсуждения шагов по прекращению дипломатического противостояния, которое «подорвало региональную стабильность и помешало усилиям Вашингтона сформировать единый фронт против Ирана», передает Reuters.
Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты и Бахрейн разорвали дипломатические отношения с Катаром в 2017 году, обвинив его в поддержке террористических группировок. Доха отвергает это обвинение, в свою очередь обвиняя своих соседей в стремлении ограничить ее суверенитет.
Однако Саудовская Аравия настаивает на разрешении этого спора, стремясь смягчить критику со стороны избранного президента США Джо Байдена, который пообещал занять более твердую позицию по отношению к королевству, чем его предшественник Дональд Трамп.
Бахрейн в своем заявлении отметил, что виртуальная встреча глав МИД Совета сотрудничества стран Персидского залива подготовит почву для 41-й сессии саммита Совета, которая состоится 5 января.
«Ведутся переговоры о возможном соглашении, но они все еще продолжаются», - сообщил Reuters один из представителей стран Персидского залива.
Источники сообщили, что ожидают, достижения договоренности к началу саммита, результатом которого может стать пакет принципов для переговоров или более конкретный шаг, например, связанный с повторным открытием воздушного пространства в Катаре.
Дохе было предъявлено 13 требований, начиная с закрытия телекомпании Al-Jazeera и турецкой военной базы и заканчивая разрывом связей с «Братьями-мусульманами» и снижением уровня связей с Ираном.
Министр иностранных дел Саудовской Аравии принц Фейсал бен Фархан аль-Сауд заявил в этом месяце, что урегулирование спора с Катаром находится «в пределах досягаемости» после того, как Кувейт заявил о прогрессе в прекращении этого спора.