Ծննդյան տոներն ավարտվելուց հետո Լեհաստանն անցնում է համազգային կարանտինի ռեժիմի: Երկուշաբթիից երկիրը երեք շաբաթ տեւողությամբ կապրի գրեթե ամբողջական լոքդաունի պայմաններում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Լեհաստանում պահպանվում է մարտին իշխանությունների հայտարարած համաճարակի ռեժիմը: Կառավարությունը նոյեմբերի սկզբին որոշում էր ընդունել երկրում մասնակի կարանտին սահմանելու մասին. փակվել են մշակութային հաստատությունները, մարզական համալիրները, քաղաքացիներին հանձնարարվել է մնալ տանը եւ հեռավար աշխատել: Ամբողջ երկրում մտցվել է դիմակային ռեժիմ, աշակերտներն ուսանում են հեռավար, ռեստորանները, սրճարանները եւ բարերը աշխատում են միայն առաքմամբ: Արգելված է 5 մարդուց ավելի խմբով հավաքվել:
Լեհաստանում դեկտեմբերի 28-ից մինչեւ հունվարի 17-ը համազգային կարանտինի շրջանակում, բացի արդեն գործող սահմանափակումներից, փակվելու են հյուրանոցները, լեռնադահուկային լանջերը եւ խանութները՝ բացառությամբ, մթերքի, տնտեսական խանութներից եւ դեղատներից: Այս որոշումն ընդունվել է հունվարի 4-ից երկրում սկսվող դպրոցական երկշաբաթյա արձակուրդների շրջանում հանգստավայրային քաղաքներում մարդկանց զանգվածային կուտակումներից խուսափելու համար:
Լեհաստանի առողջապահության նախարար Ադամ Նեձելսկու խոսքով՝ եթե նման միջոցներ չընդունեն, կարող է սկսվել համաճարակի երրորդ ալիքը, որի ժամանակ նոր հիվանդությունների օրական աճը կհասնի 40 հազարի, իսկ վատագույն դեպքում՝ 50-60 հազարի, որը լեհական առողջապահության համակարգը չի հաղթահարի:

Польша после завершения рождественских праздников переходит в режим общенационального карантина. С понедельника на протяжении трех недель республика будет жить в условиях почти полного локдауна, передает ТАСС
В Польше сохраняется объявленный властями в марте режим эпидемии. В начале ноября правительство приняло решение ввести в стране частичный карантин - закрыты учреждения культуры, спортивные комплексы, гражданам рекомендовано оставаться дома и работать удаленно. По всей стране введен масочный режим, школьники учатся дистанционно, рестораны, кафе и бары работают только навынос. Собираться в группах более пяти человек запрещено.
С 28 декабря до 17 января в Польше в рамках общенационального карантина помимо уже действующих ограничений будут закрыты гостиницы, горнолыжные склоны и магазины, за исключением продовольственных, хозяйственных и аптек. Это решение было принято, чтобы избежать массового скопления людей в курортных городах в период начинающихся в стране 4 января двухнедельных школьных каникул.
По словам министра здравоохранения Польши Адама Недзельского, если не принять такие меры, может наступить третья волна эпидемии, во время которой суточный прирост новых заболевших будет достигать 40 тыс., а в худшем случае - 50-60 тыс., с которыми польская система здравоохранения не справится.