Լեհաստանի ներքին անվտանգության գործակալությունն ավարտել է հետաքննությունը եւ դատարան ուղարկել մեղադրական եզրակացություն երկու կասկածյալների վերաբերյալ, որոնք հանրապետությունում ահաբեկչություն են նախապատրաստել, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով՝ բերման ենթարկվածները պատրաստվում էին պայթուցիկ նյութեր օգտագործել: «Համաձայն հետաքննության արդյունքների՝ հարձակումը պետք է կատարվեր իսլամական համայնքի հստակ կրոնական կառույցի ուղղությամբ: Հանցագործները նաեւ պատրաստվում էին տարածել թունավոր նյութեր որոշ մարդկանց շրջանում: Գաղափարն այն էր, որ կանխարգելվի Լեհաստանի «իսլամացումը»,-նշված է տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Կասկածյալները ցուցադրել են արմատական հայացքներ, նրանցից մեկը հրապարակավ մատնանշել է կրոնական խմբերը ոչնչացնելու անհրաժեշտությունը, կոչ արել բռնության, հանցագործությունների կատարման, ազգային, էթնիկ, ռասայական եւ կրոնական տարբերությունների, ատելության հողի վրա: Մյուս ահաբեկիչը հետազոտել է եւ գրի առել արդյունքները, որում արտահայտել է իսլամաֆոնիա եւ կոչեր հետապնդել արտերկրից ժամանողներին՝ սկսած խուլիգանական գործողություններից մինչեւ հրազենի եւ պայթուցիկ նյութերի օգտագործում»,-տեղեկացրել են լեհական հատուկ ծառայությունները:
Հաղորդվում է նաեւ, որ հետաքննության ժամանակ հայտնաբերվել են պայթուցիկ նյութեր, չորս միավոր հրազեն, այդ թվում՝ ատրճանակ եւ ռազմամթերք, եւ այլ առարկաներ:

Poland's Internal Security Agency (ABW) has detained and indicted several people believed to have been plotting a terrorist attack at a Muslim religious facility, the spokesman for Polish Interior Minister and Coordinator of Special Services Mariusz Kaminski said on Monday, Sputnik reported.
"The Prosecutor's Office sent an indictment to the court following an investigation ... into the suspects over the preparation of a crime of creating a situation threatening the life and health of multiple people or large property as a result of an explosion," Stanislaw Zaryn said at a briefing.
According to the ABW, suspects plotted an attack "at a particular object of religious worship of the Muslim community and planned to disperse poisonous substances," feeling strong opposition to the "Islamization of Poland."
Security officers found and confiscated from them explosive substances, four guns, including a hand-made automatic pistol, and munitions, as well as tools and materials for producing hazardous substances, according to Zaryn.
One of the detained suspects was described as "inciting violence, crime and hatred based on national, ethnic, race and religious background," the spokesman said.