Նոր Զելանդիայում հայտնել են համայնքի մակարդակում կորոնավիրուսային վարակի փոխանցման առաջին դեպքի մասին՝ չնայած չկան COVID-19-ի տարածման ապացույցներ, հաղորդում է Associated Press-ը:
Առողջապահության գլխավոր տնօրեն Էշլի Բլումֆիլդի խոսքով՝ վարակը տարածողը 56-ամյա կին է, որը վերջերս էր վերադարձել Եվրոպայից:
Ինչպես մյուս ճանապարհորդները, նա ժամանելուց հետո պահպանել է 14-օրյա կարանտին, իսկ նրա թեստերը երկու անգամ էլ բացասական արդյունք են ցույց տվել, սակայն երբ նա վերադարձել է տուն հունվարի 13-ին, կնոջ մոտ ի հայտ են եկել ախտանշաններն ու թեստի պատասխանը դրական է եղել:
Բլումֆիլդը հաղորդել է, որ բուժաշխատողները կանցկացնեն գենոմի թեստավորում, սակայն աշխատում են երթադրության շուրջ, որ այդ դեպքն ավելի վարակիչ վիրուսի տեսակ է:
Նա նշել է, որ կա հավանականություն, որ նա վարակվել է հիվանդությամբ մեկ ուրիշ ճանապարհորդից, որը նույնպես գտնվում էր կարանտինի հաստատությունում:

Новая Зеландия сообщила о первом случае передачи коронавирусной инфекции на уровне общины, хотя нет доказательств распространения COVID-19, сообщает Associated Press.
По словам генерального директора здравоохранения Эшли Блумфилда, переносчиком инфекции является 56-летняя женщина, недавно вернувшаяся из Европы.
Как и остальные путешественники, она на протяжении 14 дней соблюдала карантин, и ее тесты на коронавирус дважды показывали отрицательный результат перед тем, как она вернулась домой 13 января. Позже у женщины появились симптомы, и результат теста оказался положительным.
Блумфилд сообщил, что медработники проведут  тестирование генома, но работают с предположением, что этот случай является более заразным вариантом вируса.
Он отметил, что расследуется вероятность того, что она заразилась болезнью от другого вернувшегося путешественника, который находился в том же карантинном учреждении.
Новая Зеландия ликвидировала общинную передачу вируса, по крайней мере, на данный момент. Блумфилд сказал, что должностные лица наращивают усилия по отслеживанию и тестированию контактов и надеются получить больше информации об этом случае в ближайшие дни.