Երկրներում ներքին զբոսաշրջությունը կդառնա համաշխահային զբոսաշրջության առաջին քայլը: Այդ մասին ուրբաթ հայտարարել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությանն գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին Մարակեշում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անհրաժեշտ է խթանել ներքին զբոսաշրջությունը՝ որպես այդ ոլորտի վերածննդի համար առաջին քայլ՝ հաշվի առնելով ամբողջ աշխարհում ընդունված ուղեւորությունների սահմանափակումները»,-նրա խոսքերը մեջբերում է Maghreb Arabe Press տեղեկատվական գործակալությունը:
«Համաշխարհային զբոսաշրջության վերականգնումը դեռեւս կախված է մի քանի գործոնից, մասնավորապես, սահմանների բացումից»,-շարունակել է Պոկոկիկաշվիլին՝ հավելելով, որ այսօրվա դրությամբ երկրների շուրջ 80 տոկոսը փակել են իրենց սահմանները:
«Ոլորտի վերականգնումը նաեւ կապված է տարբեր սահմանափակումների չեղարկումից եւ ամբողջ աշխարհում պատվաստումների արշավների հաջողություններից»,-նշել է նա:
Վերջին տարիներին Մարոկկոն Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրների շրջանում միջազգային զբոսաշրջության ոլորտի առաջատարներից մեկն է: Սակայն կորոնավիրուսի համավարակի հետեւանքով կրել է զգալի կորուստներ: Երկիրը զրկվել է միլիարդավոր դոլարներից, որոշ հյուրանոցներ, զբոսաշրջային եւ տրանսպորտային ընկերություններ հայտնվել են սննկացման վտանգի ներքո:

Внутренний туризм в странах станет первым шагом к возрождению мирового туризма. Об этом заявил в пятницу в Марракеше генеральный секретарь Всемирной туристской организации ООН Зураб Пололикашвили, который находится с рабочей поездкой в королевстве, передает ТАСС.
«Необходимо стимулировать внутренний туризм в качестве первого шага для возрождения отрасли, учитывая ограничения на поездки, введенные во всем мире», - цитирует его слова информационное агентство Maghreb Arabe Press.
«Восстановление мирового туризма по-прежнему зависит от нескольких факторов, в частности от открытия границ», - продолжил Пололикашвили, добавив, что «на сегодня почти 80% стран закрыли свои границы, введя ограничения различного типа».
«Также восстановление отрасли будет зависеть от снятия различных ограничений и успеха кампаний вакцинации во всем мире», - отметил он. При этом Пололикашвили указал на «необходимость разработки согласованного протокола для людей, которые будут вакцинированы».
Марокко в последние годы является одним из лидеров в области международного туризма среди стран Ближнего Востока и Северной Африки. Однако в результате пандемии коронавируса сектор понес большие потери. Страна лишилась миллиардов долларов, под угрозой банкротства или длительного закрытия оказались некоторые отели, туристические и транспортные компании.