Գերմանիան հնարավոր ֆինանսավորման մասին բանակցություններ է վարում BioNTech-ի եւ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի այլ արտադրողների հետ, որպեսզի օգնի նրանց ամրապնդել իրենց ներուժը եւ ապահովի հումքով, շաբաթ օրը Twitter-ում հայտարարել է ԳԴՀ առողջապահության նախարար Յենս Շպանը, հաղորդում է Reuters-ը:
Երկխոսություններն անցկացվում են «պատվաստանյութերի կառավարական գագաթաժողովից» հետո, որոնք տեղի են ունեցել այս շաբաթ՝ պետական առաջնորդների եւ դեղագործական ընկերությունների ու Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ՝ բնակչության շրջանում պատվաստումների առաջընթացը քննարկելու համար:
ԵՄ-ում պատվաստանյութերի տարածման հետաձգումները եւ կորոնավիրուսի նոր շտամերի հետ կապված մտահոգությունները եվրոպական կառավարությունների համար դժվարացնում են համավարակի առկա սահմանափակումների մեղմացումը:
«Պատվաստանյութերի գագաթաժողովում BioNTech-ը կարեւորեց մինչեւ 400 միլիոն եվրո հնարավոր ֆինանսավորումը հաջորդ տարի հզորությունները եւ հումքը պահեստավորելու համար: Մենք փոխգործակցում ենք ընկերության հետ` այս պահանջն էլ ավելի ամրապնդելու համար»,- ասել է Շպանը:
«Մենք նաեւ խոսում ենք պատվաստանյութերի այլ արտադրողների հետ: Մենք ցանկանում ենք 2022 թվականին բավարար կարողություն ապահովել Գերմանիայի, Եվրոպայի եւ աշխարհի համար՝ խնդրահարույց մուտացիաների կամ անհրաժեշտ ուժեղացուցիչ պատվաստումների դեպքում»,- հավելել է նա:

Германия ведет переговоры с BioNTech и другими производителями вакцин от коронавируса о возможном финансировании, чтобы помочь им укрепить свой потенциал и обеспечить сырьем, заявил в субботу в Twitter министр здравоохранения ФРГ Йенс Шпан, передает Reuters.
Дискуссии проводятся после правительственного «саммита по вакцинам», который состоялся на этой неделе с участием государственных лидеров и представителей фармацевтических компаний и Европейской комиссии для обсуждения прогресса в области вакцинации населения.
Задержки с развертыванием вакцины в Евросоюзе и опасения по поводу новых штаммов коронавируса затрудняют для европейских правительств ослабление существующих ограничений на пандемию.
«На саммите по вакцинам BioNTech обозначил потенциальную потребность в финансировании в размере до 400 млн. евро для резервирования мощностей и сырья на следующий год. Мы обмениваемся с компанией, чтобы еще больше укрепить это требование», - отметил Шпан.
«Мы также говорим об этом с другими производителями вакцин. Мы хотим обеспечить достаточные мощности для Германии, Европы и мира на 2022 год в случае проблемных мутаций или необходимых бустерных прививок», - добавил он.