ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը շնորհավորել է Սերբիային Պետականության օրվա գալիք տոնի առթիվ՝ նշելով բարեփոխումների եւ Կոսովոյի անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտությունը Սերբիայի նախագահին ուղղված նամակում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ամերիկայի ժողովրդի անունից սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ եւ ձեր համաքաղաքացիներին փետրվարի 15-ին Պետականության օրվա առթիվ: Նկատի ունենալով մեր երկրների միջեւ 140-ամյա գործընկերությունը՝ Միացյալ Նահանգները մնում են հակված երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության, տարածաշրջանային կայունության ու ժողովրդավարական արժեքների զարգացման հարցերում: Մենք կշարունակենք հավատարիմ մնալ Սերբիային աջակցելու հարցում եվրոպական ինտեգրման կապակցությամբ եւ կսատարենք ձեզ այդ նպատակին հասնելու ընթացքում հետագա բարդ քայլերում՝ ներառյալ անհրաժեշտ բարեփոխումների իրագործումն ու Կոսովոյի հետ համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը, որը կենտրոնացած կլինի համատեղ ճանաչման վրա»,-ասված է Բայդենի նամակում:
Ամերիկայի նախագահը նաեւ հիշատակել է Առաջին եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմներում Վաշինգտոնի եւ Բելգրադի դաշնակցության մասին, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում համագործակցության մասին՝ շեշտելով երկու երկրների բարեկամական կապերի խորացումը:
Ի պատասխան՝ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը կիրակի հայտարարել է, որ Կոսովոյի ճանաչման հարցում Բելգրադի դիրքորոշումը պարզ է, սակայն Բելգրադը պետք է հոգ տանի իր սեփական պետական շահերի մասին եւ չտրվի էմոցիաներին:

Президент США Джо Байден поздравил Сербию с предстоящим Днем государственности, указав на необходимость реформ и признания независимости непризнанного Косово. Поздравление американского президента опубликовала в воскресенье пресс-служба администрации сербского президента, передает ТАСС.
«От имени американского народа направляю искренние поздравления вам и вашим согражданам с Днем государственности 15 февраля. Имея в виду 140 лет партнерства между нашими странами, Соединенные Штаты остаются долгосрочно приверженными развитию экономического сотрудничества, региональной стабильности и демократических ценностей. Мы и далее остаемся непоколебимыми в поддержке Сербии в (вопросе) европейской интеграции и поддерживаем вас в дальнейших тяжелых шагах по достижению этой цели, включая проведение необходимых реформ и достижение всеобъемлющего соглашения по нормализации с Косово, которое сфокусировано на взаимном признании», - говорится в письме Байдена.
Американский президент также напомнил о союзничестве Вашингтона и Белграда в Первой и Второй мировых войнах, а также сотрудничестве в борьбе с COVID-19, указав на «углубление дружеских связей» двух стран.
В ответ президент Сербии Александар Вучич, выступая перед прессой после военных учений в городе Панчево в воскресенье, заявил, что «позиции Белграда по признанию Косово ясны», однако Белград «должен заботиться о своих государственных интересах» и «не поддаваться эмоциям».