Դաշնային բանաձեւը Կիպրոսի վերամիավորման բանակցություններում առաջընթացի միակ ճանապարհն է: Այս մասին հայտարարել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը: «Թուրքական օկուպացիայի դադարեցումը եւ կենսունակ լուծում գտնելը Հունաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնարար գերակայությունն է»,- Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսի հետ հանդիպումից հետո ասել է Միցոտակիսը, հաղորդում է Kathimerini-ն:
«Միակ կենսունակ լուծումը երկզոնային երկհամայնքային ֆեդերացիան է՝ քաղաքական հավասարությամբ»,- ասել է Միցոտակիսը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւ կիպրացի թուրքերի առաջնորդ Էրսին Թաթարը վերջին ամիսներին էթնիկապես բաժանված կղզում երկու պետությունների ստեղծման հիման վրա լուծում գտնելու կոչ են արել:
Միցոտակիսը հայտարարել է, թե այս դիրքորոշումը, որը հակասում է Կիպրոսի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի բանաձեւերին, մերժվում է ինչպես ՄԱԿ-ի, այնպես էլ ԵՄ-ի կողմից: «Կառուցողական բանակցությունների վերսկսումը հնարավոր է միայն առկա շրջանակներում»,- ասել է նա:

Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis said Monday that the long-established federal formula is the only way forward in Cyprus reunification talks. “Ending Turkish occupation and finding a viable solution are a fundamental Greek foreign policy priority,” Mitsotakis said after a meeting with Cyprus President Nicos Anastasiades in Nicosia, Kathimerini reported.
“The only viable solution is a bizonal, bicommunal federation with political equality,” Mitsotakis said.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan and Turkish Cypriot leader Ersin Tatar have in recent months called for a two-state solution on the ethnically-split island.
Mitsotakis said their position, which is in contravention of United Nations resolutions on Cyprus, is rejected by both the UN and the EU. “A resumption of meaningful talks can only be understood within the existing framework,” he said.