Դաշնային բանաձեւը Կիպրոսի վերամիավորման բանակցություններում առաջընթացի միակ ճանապարհն է: Այս մասին հայտարարել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը: «Թուրքական օկուպացիայի դադարեցումը եւ կենսունակ լուծում գտնելը Հունաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնարար գերակայությունն է»,- Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսի հետ հանդիպումից հետո ասել է Միցոտակիսը, հաղորդում է Kathimerini-ն:
«Միակ կենսունակ լուծումը երկզոնային երկհամայնքային ֆեդերացիան է՝ քաղաքական հավասարությամբ»,- ասել է Միցոտակիսը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւ կիպրացի թուրքերի առաջնորդ Էրսին Թաթարը վերջին ամիսներին էթնիկապես բաժանված կղզում երկու պետությունների ստեղծման հիման վրա լուծում գտնելու կոչ են արել:
Միցոտակիսը հայտարարել է, թե այս դիրքորոշումը, որը հակասում է Կիպրոսի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի բանաձեւերին, մերժվում է ինչպես ՄԱԿ-ի, այնպես էլ ԵՄ-ի կողմից: «Կառուցողական բանակցությունների վերսկսումը հնարավոր է միայն առկա շրջանակներում»,- ասել է նա:

Федеральная формула - единственный путь вперед в переговорах о воссоединении Кипра. Об этом заявил премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис. «Прекращение турецкой оккупации и поиск жизнеспособного решения являются фундаментальным приоритетом внешней политики Греции», - сказал Мицотакис после встречи с президентом Кипра Никосом Анастасиадесом, передает Kathimerini.
«Единственное жизнеспособное решение - это двухзональная двухобщинная федерация с политическим равенством», - сказал Мицотакис.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и лидер киприотов-турок Эрсин Татар в последние месяцы призвали к решению на основе создания двух государств на этнически разделенном острове.
Мицотакис заявил, что эта позиция, которая противоречит резолюциям Организации Объединенных Наций по Кипру, отвергается как ООН, так и ЕС. «Возобновление конструктивных переговоров возможно только в существующих рамках», - сказал он.