Նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 8-ին պետք է նախաքննական հայտարարություն ներկայացնի Սենատ, որտեղ երեքշաբթի օրը կսկսվի նրա իմպիչմենթի հարցով երկրորդ դատավարությունը:
Թրամփը մեղադրվում է Կապիտոլիում իր կողմնակիցների ներխուժման հետ կապված խռովություն հրահրելու մեջ:
Ներկայացուցիչների պալատի ինը դեմոկրատները, ովքեր պետք է կատարեն մեղադրողների գործառույթ, կփորձեն համոզել Սենատին մեղադրական վճիռ կայացնել Թրամփի դեմ եւ արգելել նրան պետական պաշտոններ զբաղեցնել, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Նախկինում ներկայացված փաստաթղթերում Թրամփի պաշտպանությունը հայտարարել է, որ Սենատը չունի անհրաժեշտ սահմանադրական լիազորություններ նախկին նախագահին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար, քանի որ նա արդեն հեռացել է պաշտոնից եւ այժմ մասնավոր քաղաքացի է: Այս փաստարկը թույլ կտար հանրապետականներին դեմ քվեարկել մեղադրական դատավճռի կայացման դեմ, ընդ որում՝ առանց ուղղակիորեն պաշտպանելու Թրամփի ագրեսիվ հռետորաբանությունը:
Անցյալ ամիս Սենատն արդեն նախաձեռնել էր գործը կարճելու փորձ՝ այն հիմնավորմամբ, որ նախկին նախագահին դատելը հակասահմանադրական է: Այս նախաձեռնությանը սատարել են հանրապետական 50 սենատորներից 45-ը: Մեղադրական դատավճռի կայացման համար պետք է քվեարկեն բոլոր 50 դեմոկրատները եւ 17 հանրապետականներ։

Бывший президент Дональд Трамп 8 февраля должен подать предсудебное изложение дела в Сенат, где во вторник начнется второе разбирательство по импичменту в его отношении.
Трампа обвиняют в подстрекательстве к мятежу в связи с вторжением его сторонников в Капитолий.
Девять демократов из Палаты представителей, которые будут выполнять функции обвинителей, попытаются убедить Сенат вынести Трампу обвинительный приговор и запретить ему занимать государственные должности, передает «Голос Америки».
В ранее поданных документах защита Трампа заявила, что у Сената нет необходимых конституционных полномочий для проведения разбирательства в отношении бывшего президента, поскольку он уже покинул пост и теперь является частным лицом. Этот аргумент позволил бы республиканцам проголосовать против вынесения обвинительного приговора, при этом напрямую не защищая агрессивную риторику Трампа.
В прошлом месяце в Сенате уже предприняли попытку прекратить дело на основании того, что судить бывшего президента неконституционно. Эту инициативу поддержали 45 из 50 сенаторов-республиканцев. Для вынесения обвинительного приговора необходимо, чтобы за него проголосовали все 50 демократов и 17 республиканцев.