Կիրակի Սոմալիի Զինված ուժերի ապստամբող զորամասերը ներխուժել են երկրի մայրաքաղաք Մոգադիշոյի հյուսիսային շրջաններ դրանք իրենց հսկողության տակ առնելու նպատակով, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Ներկայում ընդդիմության հետ կապված զորքերը գտնվում են Քարան, Յաքշիդ եւ Հելիվա շրջաններում: Մոգադիշոյում չեն բացառում, որ առաջիկա ժամերին նրանք կսկսեն շարժվել դեպքի քաղաքի խորքը՝ նախագահական պալատի ուղղությամբ: Մայրաքաղաք ներխուժած ապստամբները շարժվել են շարասյամբ, որում հաշվարկվել է բանակային տեխնիկայի մի քանի տասնյակ միավոր:
Միեւնույն ժամանակ ստացվել է տեղեկատվություն, որ Մոգադիշոյի հյուսիսում սկսվել է հրաձգություն ապստամբների եւ զորամասերի միջեւ, որոնք պահպանում են հավատարմությունը երկրի նախագահ Մոհամեդ Աբդուլախի Մոդամեդին:
Միաժամանակ մայրաքաղաքի փողոցներ են դուրս եկել ցուցարարները, որոնք նույնպես պահանջում են նախագահի հրաժարականը: Նրանք փակում են քաղաքի հյուսիսային շրջաններում փողոցներն ու այրում անվադողերը:

Rebel units of the Somali Armed Forces entered the northern regions of the country's capital Mogadishu on Sunday to take control of them, TASS reported.
They do not exclude that in the next few hours they will start moving deeper into the city towards the presidential palace. The rebels who entered the capital moved in a column that consisted of several dozen units of army equipment.
Meanwhile, information began to arrive that in the north of Mogadishu, near the Fagah crossroads, a firefight had begun between the rebels and units remaining loyal to the country's President Mohamed Abdullahi Mohamed.
Demonstrators took to the streets of the capital, who also demand the resignation of the president. They block streets in the northern districts of the city and burn tires.