«Ոչ բարեկամական պետությունների» շրջանում, որոնց դիվանագիտական ներկայացուցչություններում կարգելեն աշխատանքի ընդունել ռուսաստանցիներին, միանշանակ ներառված է ԱՄՆ-ն, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, գրում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Նա պատմել է, որ այդ երկրների ցանկն այժմ ձեւակերպվում է, իսկ կառավարության որոշումը նախապատրաստվում է միջգերատեսչական ձեւաչափում:
«Սակայն, ինչպես մենք հրաշալի հասկանում ենք, ամբողջ պատմությունը սկսվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բացարձակ ոչ բարեկամական գործողությունների հերթական շարքից մեր երկրի նկատմամբ նոր պատժամիջոցերի սահմանմամբ եւ անհիմն կերպով ռուս դիվանագետների հերթական արտաքսմամբ»,-նշել է Զախարովան:

Среди «недружественных государств», в дипмиссии которых запретят нанимать на работу россиян, однозначно есть США, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова. Пишет РИА Новости.
Она рассказала, что список этих стран сейчас формируют, а распоряжение правительства готовят в межведомственном формате.
"Но, как мы прекрасно понимаем, вся история началась с очередного витка абсолютно недружественных действий Соединенных Штатов Америки по введению новых санкций в отношении нашей страны и очередной высылки российских дипломатов безосновательно", — отметила Захарова.