Գերմանիայի իշխանությունները Իսպանիան ընդգրկել են «SARS-CoV-2 վարակի լայն տարածմամբ» երկրների ցանկում: Այս մասին հայտարարել է Ռոբերտ Կոխի ինստիտուտը, հաղորդել է DW-ն:
Իսպանիան այս ցուցակում պաշտոնապես կհայտնվի հուլիսի 11-ից. հենց այդ օրվանից Գերմանիայի ԱԳՆ-ն համաքաղաքացիներին խորհուրդ չի տալիս մուտք գործել այս երկրի տարածք:
Ընդհանուր առմամբ Իսպանիան, ինչպես նաեւ Կանարյան կղզիները եւ հատկապես Մայորկան, շատ սիրված են գերմանացի զբոսաշրջիկների շրջանում: Նրանց համար, ովքեր միեւնույնն է այժմ մեկնելու են այնտեղ, փոփոխությունները նվազագույն են: Գերմանիա վերադառնալուն պես, ինչպես նախկինում, զբոսաշրջիկներից կպահանջվի ներկայացնել բացասական թեստ, պատվաստման վկայական կամ կորոնավիրուսից բուժվելու տեղեկանք, եւ այդ դեպքում նրանք ստիպված չեն լինի ինքնամեկուսանալ:
Գերմանիան «SARS-CoV-2 վարակի լայն տարածմամբ տարածաշրջաններ» է համարում նրանք, որտեղ շաբաթական 100 հազար բնակչի հաշվով գրանցվում է վարակի ավելի քան 50 նոր դեպք: Իսպանիայում այս ցուցանիշն այժմ հասել է 179-ի:
Եթե ցուցանիշը 200-ից անցնի, Գերմանիան կարող է Իսպանիային տալ երկրի կարգավիճակ, որտեղ կորոնավիրուսի դելտա տարբերակի լայն տարածում կա: Նման երկրները Գերմանիայում համարվում են այցելության համար ամենավտանգավորը, իսկ այնտեղից եկողների համար գործում են ամենախիստ սահմանափակումները՝ մուտքը թույլատրվում է միայն Գերմանիայի քաղաքացիների եւ կացության թույլտվություն ունեցողների համար, եւ յուրաքանչյուրը, ով հատում է սահմանը, պարտավոր է 14 օր ինքնամեկուսանալ՝ առանց երկրորդ ՊՇՌ թեստ հանձնելով վաղաժամկետ ազատվելու իրավունքի:
Այժմ Գերմանիայում նման կանոններ են գործում Կիպրոսի նկատմամբ: Նախկինում այս ցուցակում ներառված էին Ռուսաստանը, Պորտուգալիան եւ Մեծ Բրիտանիան, բայց այժմ այդ երկրներից մուտքի սահմանափակումները կրկին մեղմացվել են:

Власти Германии внести Испанию в список стран с "широким распространением вируса SARS-CoV-2". Об этом в сообщил Институт имени Роберта Коха, передает DW.
Испания официально попадет в этот перечень с 11 июля - именно с этой даты МИД ФРГ не рекомендует согражданам въезжать на территорию этой страны.
Испания в целом, а также Канарские острова и Майорка в частности очень популярны среди немецких туристов. Изменения для тех, кто туда сейчас все же поедет, минимальны. Туристам, как и прежде, по возвращении в Германию придется предъявить либо отрицательный тест, либо свидетельство о прививке, либо справку о перенесенном ковиде, и тогда им не придется уходить на карантин.
Германия считает "регионами с широким распространением вируса SARS-CoV-2" те, где на 100 тысяч жителей за неделю приходится более 50 новых случаев заражений. В Испании этот показатель сейчас вырос до 179.
Если он будет больше 200, Германия может присвоить Испании статус страны с широким распространением дельта-варианта коронавируса. Такие страны считаются в Германии наиболее опасными для посещения, а для тех, кто приезжает оттуда, действуют самые строгие ограничения: въезд разрешен лишь для граждан Германии и обладателей вида на жительство, а всем пересекшим границу предписывается провести на домашнем карантине 14 дней без права досрочно освободиться от него, сдав повторный ПЦР-тест.
Сейчас такие правила в Германии действуют в отношении Кипра. Ранее в этом списке числились Россия, Португалия и Великобритания, но теперь ограничения на въезд из этих стран снова смягчили.