Իտալիայի մայրաքաղաքում հնագետները հայտնաբերել են քար, որը տեղադրվել է Կլավդիոս կայսեր կողմից: Տիրակալը տեղադրել է այդպիսի քարերը՝ նշելով Հին Հռոմի ընդլայնված սահմանները շուրջ 2000 տարի առաջ: Հնագետներն արդեն հայտարարել են բացահայտման մեծ կարեւորության մասին, չէ որ Հռոմում ընդամենը հայտնաբերվել է 10 այդպիսի քար, ընդ որում՝ վերջին քարի հայտնաբերումից անցել է 100 տարի, գրում է Planet Today-ը:
Տրավերտինյան մարմարե քարն ունի 6,2 ֆուտ բարձրություն եւ թվագրված է մ.թ.ա. 49 թվականին, երբ Կլավդիոսն ընդլայնել էր պաշտոնական սահմանները «պոմերիայի»՝ քաղաքի սրբազան մասի, որում կարելի էր խորարհվել հռոմեական աստվածներին եւ չէր կարելի զենք կրել:
«Պոմերիայի ընդլայնումը խորհրդանշական քայլ էր, սակայն նաեւ օգնել էր ընդունել նոր քաղաքացիներ»,-ասել է Հռոմի հնագիտական թանգարանի ղեկավարը: Նա հավելել է, որ Սենատը շատ վրդովված էր այդ որոշմամբ, քանի որ նրանք չէին ցանկանում ավելի շատ «օտարերկրացիներ» ընդունել: Սակայն պատմաբանները դեռեւս վստահ չեն Պոմերիայի սահմանների հարցում: Վերջին բացահայտումը կարող է օգնել պարզել շատ մանրամասներ այդ ժամանակաշրջանի մասին:
Կայսրն ուներ անողոք, անհրապույր եւ անկանխատեսելի մարդու հեղինկանություն, որը տարված էր պատմությամբ եւ հռոմեական ուղղագրությունը բերափոխելով: Նրա 13-ամյա կառավարումը ընդհատվել է մեր թվարկության 54 թվականին, երբ նրան թունավորել է տիկինը՝ Ագրիպինան, եւ այն ժառանգել է նրա որդեգրված որդին՝ տխրահռչակ Ներոնը:
Համարվում է, որ նա տեղադրել է 140 սահմանային քար Հռոմի շուրջ, սակայն դրանցից միայն 11-ն է պահպանվել՝ ներառյալ վերջին գտածոն:

Archaeologists have discovered a rare stone delineating the city limits of ancient Rome that dates from the age of Emperor Claudius in 49 A.D., AP reported.
Rome Mayor Virginia Raggi was on hand for the unveiling of the pomerial stone, a huge slab of travertine that was used as a sacred, military and political perimeter marking the edge of the city proper with Rome’s outer territory.
It was found on June 17 during excavations for a rerouted sewer under the recently restored mausoleum of Emperor Augustus.
In ancient Rome, the area of the pomerium was a consecrated piece of land along the city walls, where it was forbidden to farm, live or build and through which it was forbidden to enter with weapons.
At a press conference, Claudio Parisi Presicce, director of the Archaeological Museums of Rome, said the stone had both civic and symbolic meaning.
“The founding act of the city of Rome starts from the realization of this ‘pomerium,’’’ he said of the consecrated area.
The stone features an inscription that allowed archaeologists to date it to Claudius and the expansion of the pomerium in 49 A.D., which established Rome’s new city limits.
Raggi noted that only 10 other stones of this kind had been discovered in Rome, the last one 100 years ago.
The stone will be on display at the Ara Pacis museum, the Richard Meier-designed home of a 1st century altar until the Augustus museum opens.