Փարիզի Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի ոստիկանությունը կասեցրել է կեղծ փաստաթղթեր վաճառող հանցավոր խմբի գործունեությունը. կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում այդ փաստաթղթերով թույլ է տրվում մուտք գործել հասարակական վայրեր: Այս մասին երեքշաբթի հաղորդել է France Info ռադիոկայանը՝ Բոբինի քաղաքի դատախազությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն:
Ուրբաթ Բանյոլե քաղաքում կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի խմբի աշխատակիցները բերման են ենթարկել մի մարդու, ում մոտ հայտնաբերել են մի քանի հազար եվրո գումար եւ 40 վկայագրեր, որոնք հաստատում են COVID-19-ով պատվաստված լինելը: Նա հրաժարվել է պարզաբանել իր մոտ բժշկական փաստաթղթերի առկայությունը:
Վկայագրերում պարունակվող տեղեկատվությունը հնարավորություն է տվել կապ հաստատել Լ՛Այ լե Ռոզ քաղաքի դեղատների աշխատողների եւ պատվաստումների տեղական կենտրոնի հետ: Պարզվել է, որ նրանք վկայականները վաճառել են 250 եվրոյով:
Ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել՝ կեղծ վարչական փաստաթղթեր ստեղծելու, տվյալների մշակման ավտոմատացված համակարգի աշխատանքը խափանելու, հանցավոր խմբավորում ստեղծելու կասկածանքով:

Полиция парижского региона Иль-де-Франс пресекла деятельность преступной группы, продававшей поддельные документы, позволяющие получить пропуск в общественные места в период пандемии коронавируса. Об этом сообщила во вторник радиостанция France Info по сведениям, полученным от прокуратуры города Бобиньи.
В пятницу в городе Баньоле сотрудники группы по борьбе с организованной преступностью задержали человека, у которого обнаружили 40 справок, подтверждающих прохождение вакцинации от COVID-19, и несколько тысяч евро. Он отказался объяснить наличие у него медицинской документации.
Сведения, содержащиеся в этих справках, позволили выйти на работников аптеки в городе Л'Э-лес-Роз и местный центр вакцинации. Было установлено, что они продавали справки за €250.
Полиция начала расследование по подозрению в создании поддельной административной документации, нарушении деятельности автоматизированной системы обработки данных, создании преступной группировки.