Ֆրանսիական Թուլոն քաղաքի դատախազությունը գործ է հարուցել գովազդային վահանակին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին Ադոլֆ Հիտլերի տեսքով պատկերելու համար, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով France Bleu-ին։
Ռադիոյի տվյալներով՝ հետաքննությունն սկսվել է երեքշաբթի, օրերս Թուլոնում եւ Լա Սեն սյուր Մեր կոմունայում ֆոտոմոնտաժի հայտնվելու կապակցությամբ։ Մակրոնը պատկերված է Հիտլերի կերպարանքով, կողքին սպիտակ տառերով կարմիր ֆոնին գրված է. «Ենթարկվիր։ Պատվաստվիր»։ Կողքին գրված է նաեւ LREM հապավումը (Մակրոնի կուսակցության անվանումը՝ «Առա՛ջ, Հանրապետություն»)։
Միջադեպի հետաքննությամբ զբաղվում է Թուլոնի ոստիկանության բաժանմունքի անվտանգության ծառայությունը։ Զրպարտության մեղադրանքով գործը հարուցվել է պատկերի հեղինակի դեմ։ Ինչպես նշում է ռադիոն, անցած հանգստյան օրերին գովազդային վահանակներից մեկին հայտնվել է մակագրություն սեւ գույնով՝ «խայտառակություն» բառը գլխատառերով։
Շրջանի թերթի՝ Var-Matin-ի տվյալներով՝ ծաղրանկարի հեղինակ, տեղի ակտիվիստ Միշել Անժ Ֆլորին հայտնի է նման ակցիաներով։ Նա այդ կերպ ցանկացել է ծաղրել Ֆրանսիայում սանիտարական անցագրերը եւ բուժաշխատողների պարտադիր պատվաստումը, նշում է պարբերականը։
Անցած շաբաթ Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքներում, այդ թվում Փարիզում, տեղի են ունեցել բողոքի ցույցեր սանիտարական անցագրեր մտցնելու գործելակերպն ընդլայնելու եւ բուժանձնակազմի պարտադիր պատվաստման դեմ։

Прокуратура французского города Тулон возбудила дело в связи с появлением изображения на рекламном щите, на котором президент Франции Эммануэль Макрон изображен в образе Адольфа Гитлера, сообщает РИА Новости со ссылкой на France Bleu.
По данным радио, расследование началось во вторник в связи с тем, что на днях в Тулоне и в коммуне Ла-Сен-сюр-Мер появились плакаты с фотомонтажем. Макрон изображен в образе Гитлера, рядом белыми буквами на красном фоне выполнена надпись: «Подчинись. Сделай прививку». Также рядом размещена аббревиатура LREM - название партии Макрона («Вперед, Республика!»).
Расследованием инцидента занимается служба безопасности отделения полиции Тулона. Дело по обвинению в клевете ведется в отношении автора изображения на билбордах. Как отмечает радио, в минувшие выходные на одном из рекламных щитов появилась надпись черным цветом - слово «позор» заглавными буквами.
По данным региональной газеты, Var-Matin, автор карикатуры - местный активист Мишель-Анж Флори, известный подобными акциями. Он таким образом хотел язвительно высказаться о санитарных пропусках во Франции и об обязательной вакцинации для медработников, отмечает издание.
В прошлую субботу в целом ряде городов Франции, в том числе в Париже, прошли акции протеста против расширения практики введения санитарных пропусков и обязательной вакцинации медицинского персонала.