Իսրայելը Իրանի դեմ գլոբալ գործողությունների կոչ է անում՝ անցած շաբաթ Օմանի ափերի մոտ լցանավի վրա «հարձակման» հետ կապված, սակայն անհրաժեշտության դեպքում կարող է ինքնուրույն արձագանքել: Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բեննեթը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը կանխատեսել է «հավաքական պատասխան» միջադեպին, որը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը «կոմերցիոն նավագնացության վրա վրդովեցուցիչ գրոհ» է անվանել:
Բեննեթն ասել է, որ Իսրայելը ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային եւ այլ երկրների տրամադրել է հետախուզական տվյալներ, որոնք «Իրանը կապում են հարձակման հետ»: «Մենք աշխատում ենք աշխարհը համախմբելու համար, բայց միեւնույն ժամանակ գիտենք, որ պետք է միայնակ գործել»,- ասել է Բեննեթը: «Իրանն արդեն գիտի այն գինը, որը մենք նշանակում ենք, երբ ինչ -որ մեկը սպառնում է մեր անվտանգությանը: Իրանցիները պետք է հասկանան, որ անհնար է հանգիստ նստել Թեհրանում եւ այնտեղից հրկիզել ողջ Մերձավոր Արեւելքը: Ամեն ինչ ավարտված է»:

Израиль призывает к глобальным действиям против Ирана в связи «с нападением» на танкер у берегов Омана на прошлой неделе, но в случае необходимости способен отреагировать самостоятельно. Об этом заявил премьер-министр Израиля Нафтали Беннет.
Госсекретарь США Энтони Блинкен предсказал «коллективный ответ» на инцидент, который премьер-министр Великобритании Борис Джонсон назвал «возмутительной атакой на коммерческое судоходство».
Беннетт сказал, что Израиль поделился разведданными с Соединенными Штатами, Великобританией и другими странами, «связывающими Иран с нападением». «Мы работаем, чтобы сплотить мир, но в то же время мы знаем, что нужно действовать в одиночку», - сказал Беннетт. «Иран уже знает цену, которую мы назначаем, когда кто-то угрожает нашей безопасности. Иранцы должны понимать, что невозможно спокойно сидеть в Тегеране и поджигать оттуда весь Ближний Восток. Все кончено».