Նիգերիայի հյուսիս-արեւմուտքում զինյալները սպանել են 3 եւ առեւանգել 20 մարդու, այդ թվում՝ 15 դպրոցականների, հայտնում է AFP-ն:
Փրկագնի դիմաց մարդկանց զինված առեւանգումներն այժմ գրեթե ամենօրյա վերնագրեր են դարձել Աֆրիկայի ամենախիտ բնակեցված երկրում՝ յոթ տարի անց այն բանից հետո, երբ «Բոկո Հարամ» ծայրահեղականները ցնցեցին աշխարհը` Չիբոկայի դպրոցներից առեւանգելով 276 աղջիկների:
Արեւմտաաֆրիկյան երկրի հյուսիսում եւ կենտրոնում հանցավոր խմբավորումների թիրախ դարձած դպրոցները սովորաբար գտնվում են հեռավոր շրջաններում, որտեղ աշակերտներն ապրում են հանրակացարաններում:
Բակուրայի գյուղատնտեսական եւ անասնաբուժական քոլեջի վրա հարձակման ժամանակ զինյալները սպանել են ոստիկանի ու անվտանգության երկու աշխատակիցների եւ «առեւանգել են 20 մարդու, այդ թվում՝ 15 աշակերտի»: Մյուս հինգ առեւանգվածները աշխատակիցներ եւ ընտանիքի անդամներ են:
ՄԱԿ-ի գնահատականներով՝ դեկտեմբերից Նիգերիայում առեւանգվել է առնվազն 950 դպրոցական: Նրանցից շատերն ազատ են արձակվել տեղական իշխանությունների հետ բանակցություններից հետո, թեեւ ոմանք դեռ գերության մեջ են:
Վերջին զանգվածային առեւանգումը տեղի էր ունեցել հուլիսին, երբ զինյալները առեւանգել էին Կադունա նահանգի Վեթելի բապտիստական միջնակարգ դպրոցի 121 աշակերտների:
Զինված հանցավոր խմբավորումները տարիներ շարունակ ահաբեկում են տարածաշրջանի համայնքներին: Նրանք սովորաբար հարձակվում են գյուղերի վրա ՝ թալանելու, սպանելու եւ անասուն գողանալու համար:

Gunmen have killed three people at an agricultural college in Nigeria's northwest Zamfara state and kidnapped 20 people, including 15 students, school officials and police said Monday, in the latest in a wave of mass abductions, AFP reported.
Armed kidnappings for ransom now make almost daily headlines in Africa's most populous country, seven years after Boko Haram extremists shocked the world by taking 276 girls from Chibok.
Schools targeted by criminal gangs in the north and centre of the West African country are usually in remote areas where students stay in dormitories with only watchmen for security.
On Sunday at the College of Agriculture and Animal Science in Bakura, "unknown gunmen attacked the school around 10 pm (2100 GMT)," registrar Aminu Khalid Maradun told AFP.
They killed a policeman and two security officers, "and abducted 20, including 15 students," he said.
The five other abductees are staff and family members, he added.
The UN estimates that at least 950 students have been abducted across Nigeria since December.
Most have been released after negotiations with local officials, although some are still being held.
The latest mass abduction was in July, when gunmen kidnapped 121 students from the Bethel Baptist High School in Kaduna state.
Heavily armed criminal gangs known locally as bandits have terrorized communities in the region for years. They usually attack villages to loot, kill and steal cattle.