Դեկտեմբերի 29-ին Սանկտ Պետերբուրգում կկայանա ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի հայտարարությունը։
Նախնական տվյալներով՝ նիստը կվարի անձամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Ամանորի նախաշեմին նմանատիպ գագաթնաժողովներ տեղի են ունեցել 2019 եւ 2018 թվականներին, ինչպես նաեւ ավելի վաղ։
Ավելի վաղ Ռուսաստանում Ղազախստանի դեսպան Էրմեկ Կոշերբաեւը հայտարարել է դեկտեմբերի 29-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ ֆորմալ գագաթնաժողով անցկացնելու մտադրության մասին։

В Санкт-Петербурге готовится саммит лидеров государств-участников СНГ. Об этом, как сообщает в среду РИА Новости, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил журналистам.
По предварительной информации, председательствовать на встрече будет лично президент России Владимир Путин. Неформальные собрания лидеров СНГ в Северной столице носят регулярный характер — аналогичные саммиты в преддверии Нового года проходили в 2019 и 2018 годах, а также ранее.
Ранее посол Казахстана в России Ермек Кошербаев сообщил о планах провести 29 декабря в Петербурге неформальный саммит глав государств СНГ.