Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի կադրային քաղաքականությունը, մեղմ ասած, խուճապային դժգոհություն է առաջացրել Ռուսաստանի Դաշնության իսթեբլիշմենթում։ Վերջին իրադարձություններից հետո, երբ ղազախստանցիների դժգոհությունը հանգեցրեց զանգվածային բախումների իրավակարգի պահապանների հետ, Ղազախստանի ղեկավարությունը անհապաղ արձակեց երկրի կառավարությունը, օգնության համար դիմեց ՀԱՊԿ, ստացավ այն եւ քիչ թե շատ իր ձեռքը վերցրեց իրավիճակի վերահսկողությունը։ Նախօրեին հաստատվեց կառավարության նոր կազմը. այլոց թվում տեղեկատվության եւ հանրային զարգացման նախարարի պաշտոնում նշանակվեց Ասկար Ումարովը, որի նշանակումն արդեն օրվա վերջին շատ լուրջ դժգոհություն առաջացրեց, որը խայտաբղետ վերնագրերի տեսքով արտացոլվեց իշխանամետ ռուսական ԶԼՄ-ներում։ Ռուսական մամուլում նշում են, որ Ղազախստանում նախարար է նշանակվել մարդ, որը վիրավորական արտահայտություններ է արել ռուսների եւ Ռուսաստանի հասցեին։
Եվ այսպես, «Правда.ру»-ն տեղեկացնում է, որ «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավար Եվգենի Պրիմակովը, մեկնաբանելով Ումարովի նշանակումը, նշել է, որ իր գլխավորած գերատեսչությունը չի համագործակցի նորանշանակ նախարարի հետ. «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ն կապեր չի պահպանում, չի աշխատում եւ չի համագործակցում ռուսատյաց տականքի հետ, ինչը լիովին կանխում է մեր ցանկացած փոխգործակցություն հիշատակված նախարարի եւ նրա գլխավորած տեղեկատվության նախարարության հետ ներկա դասավորմամբ»։
«Свободная пресса»-ն հրապարակել է հոդված բարձրագոչ վերնագրով այն մասին, որ այդ նշանակումն «ապտակ է Ռուսաստանին եւ անձամբ Պուտինին»։ Հոդվածում ադրբեջանամետ քաղաքագետ, Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Մարկովը Ռուսաստանին եւ անձամբ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ապտակ է անվանել Ղազախստանի տեղեկատվության նախարարի պաշտոնում նոր նախարարի՝ Ասկար Ումարովի նշանակումը, որը նախկինում քանիցս թույլ է տվել բացահայտ ռուսատյաց արտահայտություններ անել։
Մարկովն ընդգծել է, որ այդ նշանակումը չի կարող դիտարկվել բացառապես որպես Ղազախստանի ներքին գործ, քանի որ ազդում է երկրների միջեւ հարաբերությունների վրա։ Նա նաեւ առաջարկել է, որ եթե Ումարովն իր պաշտոնը ավելի շուտ ստացած լիներ, ապա մեր երկրում հանրային կարծիքը Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւին ճգնաժամի ժամանակ աջակցության հարցում միանգամայն այլ կլիներ։ «Բոլորը ցնցված են եւ բացատրություններ են սպասում։ Այդ նշանակումը Ռուսաստանում դիտարկվում է որպես բացահայտ ապտակ Ռուսաստանին եւ անձամբ Վլադիմիր Պուտինին»։
Վերնագրերը եւ նյութերն այն մասին, որ Ղազախստանի տեղեկատվության նախարարի պաշտոնին է նշանակվել «ռուսատյացը», հայտնվել են բազմաթիվ ռուսական ԶԼՄ-ներում, օրինակ՝ «Царьград»-ն ընդգծում է, որ «տեղեկատվության նախարարի տեղը մի ինչ-որ անցողակի պաշտոն չէ։ Տեղեկատվության եւ հանրային զարգացման նախարարը, ըստ էության, որոշում է պետության զարգացման գաղափարաբանական վեկտորը։ Իսկ ահա «Агентство политических новостей»-ն իր վերնագրում գրում է. «Ղազախստանի նոր կառավարությունում ընդամենը երկու ռուս կա, տեղեկատվության նախարարի պաշտոնին նշանակվել է ռուսատյացը»։ «Ղազախստանում հաստատվել է կառավարության նոր կազմը, այնտեղ ընդամենը երկու ռուս կա՝ վարչապետի տեղակալ Ռոման Սկլյարը եւ ԱԻՆ ղեկավար Յուրի Իլյինը։ Ղազախստանում ռուս բնակչության բաժինը դեռեւս մոտ 20 տոկոս է»,- գրում է գործակալությունը։
«Комсомольская правда»-ի զինվորական թղթակից Դմիտրի Ստեշինը գրում է. «Ղազախստանի իշխանությունները շատ տարբերակներ ունեին, թե ինչպես շնորհակալ լինեն հարեւաններին արյունալի սպանդից եւ քաոսից փրկած Ռուսաստանին։  Ընտրեցին ամենազարմանալին, այնպիսին, որ այդ կառավարչական որոշումը գնահատելու համար դժվար է բառեր ընտրել։ Նոր կառավարության ցուցակում կա ոմն Ասկար Ումարով։ Մինչեւ հունվարյան ջարդերը աշխատում էր նույն նախարարությունում, փոխնախարար, հիմա, խռովության արդյունքներով, պաշտոնի բարձրացում է ստացել։ Հենց Ումարովի հետ են կապում Ղազախստանում անցած ամռանը «լեզվական պարեկների» հայտնվելը։ Բոլորն են տեսել այդ պարեկների «աշխատանքի» նկարահանումները. տականքների ամբոխը պատահական անցորդներից պահանջում է, որպեսզի նրանք խոսեն ղազախերեն»։
Նա հիշեցրել է, որ անգամ արգելված է  այդ մարդու մուտքը Ռուսաստան։ Ստեշինը երեք հնարավոր պատճառ է նշել։ Գուցե դա «ոչ թանկ, բայց արդյունավետ քաղտեխնոլոգիական քայլ է»։ Եվս մեկ պատճառ՝ տուրք ղազախ ազգայնականներին։ Երրորդ վարկածը՝ ազդանշան ուղարկել Մոսկվային. «Բոլորին շնորհակալ ենք, բոլորն ազատ են։ Այստեղ մենք մեր մթնոլորտն ունենք»։

Кадровая политика президента Казахстана Касыма-Жомарат Токаев, мягко говоря, привела истеблишмент Российской Федерации к паническому недовольсту. После недавних событий, когда недовольство казахстанцев привело к массовым столкновениям с представителями правопорядка, руководство Казахстана, незамедлительно отправило членов правительства страны в отставку, обратилось за помощью в ОДКБ, получило его, и худо-бедно, взяло контроль над ситуацией. Накануне был утвержден новый состав правительства: в числе прочих, на должность министра информации и общественного развития был назначен Аскар Умаров, чье назначение уже к концу дня вызвало очень серьезно недовольство, которое в виде пестрых заголовков отразилось в провластный российских СМИ. В российской прессе отмечают, что главой казахстанского министерства назначен человек, допускавший оскорбительные высказывания в адрес русских и России.
И так, «Правда.ру» сообщает, что глава Россотрудничества Евгений Примаков, комментируя назначение Умарова отметил, что возглавляемое им ведомоство не будет сотрудничать новоназначеным министром: «Россотрудничество не поддерживает контакты, не работает и не сотрудничает с русофобской дрянью, что полностью предотвращает любое наше взаимодействие с упоминавшимся министром и возглавляемым им министерством информации в нынешней конфигурации».
«Свободная пресса» опубликовала статью с громким заголовком о том, что это назначение «пощечина России и лично Путину». В статье проазербайджанский политолог, генеральный директор Института политических исследований Сергей Марков назвал пощёчиной России и лично президенту Владимиру Путину назначение новым министром информации Казахстана Аскара Умарова, ранее не раз позволявшего себе откровенно русофобские высказывания.
Марков подчеркнул, что такое назначение не может рассматриваться исключительно как внутреннее дело Казахстана, поскольку влияет на отношения между странами. Также он предположил, что, если бы Аскаров получил свой пост раньше, то в нашей стране общественное мнение относительно поддержки Касыма-Жомарта Токаева во время кризиса было бы совсем другим: «Все шокированы и ждут объяснений. Это назначение в России рассматривается как открытая пощечина России и лично Владимиру Путину».
Заголовки и материалы о том, что на должность министра информации Казахстана назначен «русофоб» подхватили многие российские СМИ, к примеру, «Царьград» подчеркивает, что «место главы Министерства информации - это не какая-то проходная должность. Министр информации и общественного развития, по сути, определяет идеологический вектор развития государства». А вот «Агентство политических новостей» в своем заголовке причитает, что «В новом казахском правительстве всего двое русских, на пост министра информации назначен русофоб». «В Казахстане утверждён новый состав правительства, в нём всего двое русских: заместитель премьера Роман Скляр и глава МЧС Юрий Ильин. Доля русского населения в Казахстане всё ещё около 20%»,- пишет агентство.
Военный корреспондент «Комсомольской правды» Дмитрий Стешин пишет: «У властей Казахстана было много вариантов, как отблагодарить Россию, спасшую своих соседей от кровавой резни и хаоса. Выбрали самый удивительный, такой, что при оценке этого управленческого решения трудно подобрать слова. В списке назначенцев в новое правительство обнаружился некий Аскар Умаров. До январских погромов работал в том же министерстве, вице-министром, теперь, по итогам смуты, пошел на повышение. Именно с Умаровым связывают появление в Казахстане «языковых патрулей» минувшим летом. Все видели съемки «работы» этих патрульных: толпа отморозков требует от случайных прохожих, чтобы они говорили на казахском языке».
Он напомнил, что этому человеку даже запрещён въезд в Россию. Стешин назвал три возможные причины. Возможно, это «недорогой, но эффектный политтехнологический ход». Еще одна причина - дань казахским националистам. Это шанс заручиться их поддержкой. Третья версия - послать сигнал Москве: «Всем спасибо, все свободны. У нас тут своя атмосфера».