Ղազախստանում շարունակվում են հանրապետության նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի ազգականների պաշտոնազրկությունները։ Հունվարի 17-ին Ազգային անվտանգության կոմիտեում (ԱԱԿ) ունեցած պաշտոնից զրկվեց ելբասիի զարմիկը՝ Աբիշ Սամաթը։ Այս մասին կարգադրել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը։
Աշխատանքից ազատված Աբիշ Սամաթը Նուրսուլթան Նազարբաեւի կրտսեր եղբոր՝ Սաթիբալդիի տղան է։ Նա ԱԱԿ առաջին փոխնախագահն էր։ Սամաթը սովորել է Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայության ակադեմիայում, իսկ հետո ամբողջ կյանքն աշխատել է Ղազախստանի իրավապահ մարմիններում՝ հասնելով գեներալ-լեյտենանտի կոչման։
Ղազախստանում պաշտոնազրկվել են նաեւ նախկին նախագահի փեսաները։ Հունվարի 15-ին պետական ընկերություններում ունեցած պաշտոններից զրկվել են Դիմաշ Դոսանովը եւ Կայրաթ Շարիպբաեւը, իսկ հունվարի 17-ին ինքնակամ հրաժարական է տվել Թիմուր Կուլիբաեւը։

В Казахстане продолжаются отставки родственников бывшего президента республики Нурсултана Назарбаева. 17 января должности в Комитете национальной безопасности (КНБ) лишился племянник Елбасы Абиш Самат, следует из распоряжения президента Казахстана Касыма-Жомарта Токаева.
Уволенный Абиш Самат — сын младшего брата Нурсултана Назарбаева Сатыбалды. Он работал первым заместителем председателя КНБ. Самат учился в академии Службы внешней разведки России, а затем всю жизнь работал в правоохранительных органах Казахстана. За время работы он дослужился до звания генерал-лейтенанта.
Также в Казахстане своих постов лишились затья бывшего президента. 15 января с должностей в государственных компаниях уволили Димаша Досанова и Кайрата Шарипбаева, а 17 января добровольно ушел Тимур Кулибаев.