2022 թվականի հունվարի 25-ին համացանցի միջոցով տեղեկացանք, որ ԲԴԽ-ում կարգապահական վարույթների քննության գործընթացում կատարվել է որոշակի փոփոխություն, այն է՝ սկսած սույն թվականի հունվարից ԲԴԽ անդամներից և դատավարության մասնակիցներից զատ՝ ԲԴԽ դատական նիստերի դահլիճ կկարողանան մուտք գործել միայն Դատական դեպարտամենտի կարգադրիչների ծառայության ներկայացուցիչները և ԶԼՄ ներկայացուցիչները՝ բժշկական դիմակները պատշաճ կրելու և սոցիալական հեռավորությունը պահպանելու պայմանով: Այս մասին հայտարարություն են տարածել 9 հայտնի դատավորներ:
Նույն օրը Բարձրագույն դատական խորհուրդը ֆեյսբուքի միջոցով տեղեկացրել է, որ կարգապահական վարույթների քննությամբ հետաքրքրվող անձանց համար ԲԴԽ-ում առանձնացվել է դահլիճ, որտեղ հնարավոր կլինի ուղիղ հեռարձակմամբ հետևել նիստերի ընթացքին, աթոռները տեղադրված են այնպես, որ անձանց միջև կպահպանվի սոցիալական հեռավորությունը, իսկ դիմակների պատշաճ կրումը կլինի պարտադիր:
Նման «որոշման», «կարգադրության» կամ «հայտարարության» համար հիմք է ընդունվել Առողջապահության նախարարության տեսչական մարմնի այցն ու այդ մարմնի՝ ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի օգոստոսի 4-ի թիվ 17-Ն հրամանի 3-րդ հավելվածով սահմանված կանոնների՝ խստագույն պահպանելու ԲԴԽ-ին ուղղված պահանջ-առաջարկը, որը վերաբերում է գրասենյակային պայմաններում տնտեսական գործունեություն ծավալելու ընթացքում կիրառվող կանոններին:
Կարևորելով կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման կանխարգելման նպատակով կիրառվող ցանկացած ողջամիտ միջոցառման իրականացում՝ այնուամենայնիվ, պետք է փաստել, որ մտահոգիչ է Առողջապահական նախարարության տեսչական մարմնի միջամտությունը դատարանների և ԲԴԽ գործունեությանը, որոնք ըստ էության նույնացվել, ավելին՝ նաև ընկալվել են որպես գրասենյակային պայմաններում տնտեսական գործունեություն ծավալող կազմակերպություններ:
Այլ կերպ՝ Բարձրագույն դատական խորհուրդը, որը որոշակի հարցեր քննարկելիս հանդես է գալիս որպես դատարան, չի հանդիսանում և չի իրականացնում գրասենյակային պայմաններում տնտեսական գործունեությանն առնչվող գործառույթ, սակայն, կիսելով Խորհրդի մտահոգությունը և կարևորելով անձանց առողջապահական անվտանգությունը, առաջարկում ենք համարժեք միջոցներ ձեռնարկել նաև ընդհանուր իրավասության, մասնագիտացված և վերաքննիչ դատարաններում ամենօրյա ռեժիմով իրականացվող դատական նիստերի ժամանակ։
Այսպես, եթե ԲԴԽ-ն, արդարացիորեն կարևորելով ինչպես իրենց, այնպես էլ դատավարությանը ներկա գտնվող կողմերի առողջությունը, անվտանգության կանոնների պահպանումը վեր է դասում դատական նիստերին անմիջականորեն ներկա գտնվելու իրավունքից, ապա առողջապահական այդ կանոնների պահպանումը հավասարապես պետք է տարածվի նաև մյուս դատավարությունների վրա։
Ընդ որում, եթե ԲԴԽ-ն որպես դատարան հանդես է գալիս էպիզոդիկ դեպքերում, մյուս դատարաններում մարդկանց շարժն ու վարակման հավանականությունն էականորեն բարձր են, ուստի վերը նշված մտահոգություններով պայմանավորված` ԲԴԽ-ն պետք է անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկեր նախ և առաջ դատարաններում անվտանգության նվազագույն միջոցները երաշխավորելու, ապա նոր իր անդամների և խորհրդի նիստերին ներկա գտնվող անձանց անվտանգությունն ապահովելու համար։
Հետևաբար, ԲԴԽ-ում և դատարաններում իրականացվող դատավարությունների ընթացքում գործերի քննության հրապարակայնության սկզբունքի ապահովման առնչությամբ խտրական մոտեցումները բացառելու և միաժամանակ դատավարական այդ գործընթացների մասնակիցների (այդ թվում՝ դատավորների և աշխատակազմի) նկատմամբ առողջապահական անվտանգության կանոնները հավասարապես կիրառելու համար ԲԴԽ-ին առաջարկում ենք դատարանների դատական նիստերի դահլիճներ ևս թույլատրել մուտք գործել միայն Դատական դեպարտամենտի կարգադրիչների ծառայության և ԶԼՄ ներկայացուցիչներին՝ բժշկական դիմակները պատշաճ կրելու և սոցիալական հեռավորությունը պահպանելու պայմանով և ՀՀ քաղաքացիական, վարչական ու քրեական դատավարության օրենսգրքերով նախատեսված գործերի քննության հրապարակայնության սկզբունքը պահպանելու նպատակով դատարանների նստավայրերում կոնկրետ գործերի նկատմամբ հետաքրքրություն ցուցաբերող հանրության ներկայացուցիչների համար առանձնացնել պատշաճ պայմաններ ունեցող դահլիճ(սենյակ), որտեղ հնարավոր է ուղիղ հեռարձակմամբ հետևել դատական նիստերի ընթացքին։

Девять судей обратились к ВСС с предложениями об обеспечении безопасности в судах в связи с продолжающейся пандемией коронавируса.
«25 января 2022 года через интернет мы узнали, что в процесс рассмотрения дисциплинарных производств в КС внесены определенные изменения, а именно: начиная с января этого года, кроме членов КС и участников судебного процесса, в зал судебных заседаний КС смогут войти только представители службы распорядителей Судебного департамента и представители СМИ с условием надлежащего ношения медицинских масок и сохранения социальной дистанции.
В тот же день Высший Судебный Совет через Facebook сообщил, что для лиц, интересующихся расследованием дисциплинарных производств, в ВСС выделен зал, где можно будет в прямом эфире следить за ходом заседаний, стулья установлены так, что соблюдается социальная дистанция, а надлежащее ношение масок будет обязательным.
Основанием для такого «решения», «распоряжения» или «заявления» стал визит Инспекционного органа Министерства здравоохранения РА и требование-предложение этого органа, направленное на строгое соблюдение правил, установленных приложением № 3 к приказу министра здравоохранения РА № 17-н от 4 августа 2020 года, касающееся правил, применяемых при осуществлении хозяйственной деятельности в офисных условиях.
Подчеркивая важность проведения любых разумных мероприятий по предотвращению распространения коронавирусной болезни, тем не менее, следует констатировать, что беспокоит вмешательство Инспекционного органа Министерства здравоохранения в деятельность судов и ВСС, которые, по сути, отождествляют, более того, воспринимают суды как организации, осуществляющие хозяйственную деятельность в офисных условиях.
Однако, Высший Судебный Совет, который при обсуждении определенных вопросов выступает в качестве суда, не является и не выполняет функцию, касающуюся экономической деятельности в офисных условиях, однако, разделяя озабоченность Совета и подчеркивая важность безопасности здоровья лиц, предлагаем принять равноценные меры также во время ежедневных судебных заседаний в судах общей юрисдикции, специализированных и апелляционных судах.
Так, если ВСС, справедливо осознавая важность здоровья как своего, так и присутствующих на судебном процессе сторон, ставит соблюдение правил безопасности выше права на непосредственное участие в судебных заседаниях, то соблюдение этих правил здравоохранения должно в равной степени распространяться и на другие судебные процессы.
При этом, если ВСС выступает в качестве суда в эпизодических случаях, в других судах вероятность заражения и контактов людей существенно выше, следовательно, в связи с вышеуказанными опасениями, ВСС должен был предпринять необходимые шаги, в первую очередь, для обеспечения минимальных мер безопасности в судах, и лишь затем для обеспечения безопасности своих членов и лиц, присутствующих на заседаниях Совета.
Следовательно, для исключения дискриминационных подходов в вопросе обеспечения публичности рассмотрения дел в ВСС и в судах, а также в равной степени применения правил безопасности здравоохранения в отношении участников этих процессов (в том числе судей и сотрудников) предлагаем разрешить входить в зал судебных заседаний только представителям службы распорядителей Судебного департамента и СМИ с условием надлежащего ношения медицинских масок и сохранения социальной дистанции, с целью соблюдения принципа гласности рассмотрения дел, предусмотренных гражданским, административным и уголовно-процессуальным кодексами РА, для представителей общественности, проявляющих интерес к конкретным делам, выделить зал (комнату), где можно в прямом эфире следить за ходом судебных заседаний.