Հայաստանում նախատեսվում է Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան միջազգային կրկեսային փառատոն անցկացնել։ Հուլիսի 24-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց կրկեսի գեղարվեստական ղեկավար Սոս Պետրոսյանը։
«Ես միշտ երազել եմ, որ Երեւանում Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան միջազգային կրկեսային փառատոն անցկացվի, եւ ներկայումս համապատասխան ոլորտի պրոֆեսիոնալների հետ համատեղ աշխատանքներ են իրականացվում, որպեսզի նման զանգվածային նախագիծ անցկացվի։ Իմ որդին՝ կրտսեր Սոս Պետրոսյանը, ով ապրում է Գերմանիայում, մեր համակարգողն է եւ բանակցություններ վարում մեր արտասահմանցի գործընկերների հետ։ Արդեն հայտնի է, որ փառատոնին կմասնակցեն ներկայացուցիչներ Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Հոլանդիայից եւ այլն»,- ասաց Սոս Պետրոսյանը՝ միաժամանակ չնշելով, թե կոնկրետ երբ է անցկացվելու փառատոնը:
Խոսելով վերանորոգման շրջանում կոլեկտիվի աշխատելու մասին՝ Պետրոսյանը խոստացավ, որ կրկեսի գործունեությունն այդ ընթացքում չի դադրեցվելու։ «Հնարավոր է՝ շարժական կրկես ունենանք, որով մեր դերասանները կշրջագայեն ոչ միայն Հայաստանի մարզերով, այլ կմեկնեն արտասահման»,- ասաց Սոս Պետրոսյանը:
Նշենք, որ վեանորոգումից առաջ կրկեսի վերջին ներկայացումը տեղի կունենա հուլիսի 31-ին։ Կրկեսի բացումը նախատեսված է 2013 թվականին։

YEREVAN. – Armenia plans to hold international circus festival after Leonid Yengibaryan, the famous clown, art manager of the Yerevan circus Sos Petrosyan told at a press conference on Sunday.
“I have always dreamed to hold an international circus festival after Yengibarayan. Currently we carry out united projects with professionals of the sphere for such a huge event. My son, who is also a circus man, lives in Germany, and runs negotiations with professionals abroad. Participants from Germany, France, and Netherlands will take part in the festival,” Petrosyan told but added nothing when the festival will be held.
Yerevan circus plans to launch restoration works this year. However, the circus will work during this period. The last performance will be at the end of July and grand opening will be at the end of 2013.