Աշխարհի չեմպիոնի կոչումը նվաճած Հայաստանի շախմատի հավաքականի անդամները Երեւան կժամանեն այսօր` հուլիսի 27-ին` ժամը 22:00-ին:
Ավելի վաղ նշվել էր, որ նրանց չվերթը մի փոքր հետաձգվել է` օդանավի ուշանալու պատճառով:
Նախապես նշվել էր, որ հայ չեմպիոնների օդանավը «Զվարթնոց» օդանավակայանում վայրէջք կկատարի այսօր` հուլիսի 27-ին ժամը 15:00-ին, սակայն տեխնիկական պատճառներով այն հետաձգվել է: Հայաստանի շախմատի հավաքականի անդամները սկզբում Չինաստանից կժամանեն Մոսկվա, որից հետո` Երեւան:
Օդանավակայանում նրանց դիմավորելու է Հայաստանի նախագահ, Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նշենք, որ ամբողջ Հայաստանը եւ մասնավորապես Երեւանի բնակչությունը ոգեւորությամբ է սպասում իր չեմպիոններին: Արդեն բազմաթիվ երիտասարդական խմբեր պատրաստվում են այցելել օդանավակայան եւ առաջինը դիմավորել շախմատի աշխարհի չեմպիոններին:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ շախմատի աշխարհի 8-րդ թիմային առաջնությունում տարած հաղթանակով Հայաստանը նախկին ԽՍՀՄ-ի, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հետ կանգնեց նույն շարքում: Համաշխարհային Օլիմպիադաների կրկնակի չեմպիոն Հայաստանն այս կարեւորագույն մրցաշարում հաղթանակ չէր տարել: Թիմի ավագ մարզիչ Արշակ Պետրոսյանի գլխավորությամբ պայքարի էին դուրս եկել Լեւոն Արոնյանը, Սերգեյ Մովսիսյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Գաբրիել Սարգսյանը եւ Ռոբերտ Հովհաննիսյանը:

Самолет сборной Армения по шахматам, завоевавшей титул чемпионов мира, приземлится в ереванском аэропорту «Звартноц» 27 июля в 22:00.
Ранее отмечалось, что шахматные герои прилетят в 15:00, однако по техническим причинам рейс задерживается. Из Китая сборная Армении по шахматам направится в Москву, а из российской столицы уже в Ереван.
В аэропорту «Звартноц» их встретит президент Армении, председатель Шахматной федерации Армении Серж Саргсян, а также целая армия болельщиков. Вечером в центре Еревана пройдут народные гуляния, ожидается и салют в честь победителей.
С победой в 8-ом командном первенстве мира по шахматам Армения встала в один ряд с СССР, США, Россией и Украиной. Армения, двукратный чемпион на Всемирных олимпиадах, никогда не одерживала победу в этом важнейшем турнире. Турнир этого года по составу шахматистов-участников был очень сильным. Из передовиков отсутствовали только чемпионы мира Вишванатан Ананд и Борис Гельфанд, которые готовятся к чемпионату мира; из-за усталости отсутствовал Владимир Крамник.
Сборная же Армении выступала в Китае своим сильнейшим составом и прошла славный путь, не потерпев ни одного поражения. Во главе с тренером команды Аршаком Петросяном в борьбу вступили Левон Аронян, Сергей Мовсисян, Владимир Акопян, Габриел Саркисян и Роберт Ованнисян.