Հաշվի առնելով, որ խորհրդարանը ի վիճակի չէ քննարկելու իրական խնդիրներ, մենք մեր հայրենակիցներից հրավիրում ենք հանրահավաքի՝ խոսելու Արցախում, Հայաստանում ստեղծված իրավիճակից, մարտահրվերներից։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 1-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը՝ ներկայացնելով ապրիլի 5-ին ընդդիմության հրավիրած հանրահավաքի նպատակներն ու պատճառները:
«Այս խորհրդարանը այս իրավիճակում ադեկվատ չի երկրի մարտահրավերներին»,- ընդգծեց նա։
Սաղաթելյանը նշեց, որ հանրահավաքը տեղի է ունենալու խորհրդարանի երկու ընդդիմադիր խմբակցությունների նախաձեռնությամբ։
Հարցին, թե կազմակերպվող հանրահավաքը կապ ունի՞ ապրիլի 6-ին սպասվող Փաշինյան-Ալիև հանդիպման հետ, Սաղաթելյանը նշեց․ «Ինչ-որ կերպ նաև դրա հետ կապ ունի։ Հայտնի է, որ տեղի են ունենում պրոցեսներ, շատ կարևոր է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները ներկա լինեն այդ հանրահավաքին, և արձանագրվի, որ օրվա իշխանությունը չունի որևէ մանդատ երկիրը նոր զիջումների տանելու»։
Սաղաթելյանի խոսքով՝ հանրահավաքը դիմադրության դրսևորում է Հայաստանի պարտվողական և երկիրը դեպի անդունդ տանելու օրակարգին։
Պատգամավորն ընդգծեց, որ այդ մի հանրահավաքով չեն բավարարվելու՝ կա գործողություների ծրագիր։ Անդրադառնալով ընդդիմության առաջարկած ձևաչափով՝ ԱԺ նիստերի դահլիճում 107 պատգամավորի ներկայությամբ վարչապետի հետ հանդիպում կազմակերպելու հարցին, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորը նշեց, որ այն մերժվել է։
Նա նշեց՝ իշխանությունն առաջարկել է, որ հանդիպումը տեղի ունենա ԱԺ խորհրդի նիստում։ Սաղաթելյանի խոսքով՝ իրենք էլ դեմ են իշխանության առաջարկին։ Ընդդիմությունը հիմնավորում է իր մերժումը նրանով, որ խորհրդարանական երկրում հարցերը խորհրդարանում պետք է քննարկվեն: Իշխան Սաղաթելյանը կարևորեց, որ հանդիպումից առաջ ցանկություն ունեն ծանոթանալ Արցախի շուրջ քննարկվող փաստաթղթերին և նամակագրությանը՝ հասկանալու համար թե ինչի շուրջ է իշխանությունը պատրաստվում բանակցել։

С учетом того, что парламент не в состоянии обсудить реальные проблемы, мы приглашаем наших соотечественников на митинг, чтобы поговорить о сложившейся в Арцахе и Армении ситуации, вызовах. Об этом заявил в беседе с журналистами в НС 1 апреля вице-спикер парламента от оппозиционного блока «Армения» Ишхан Сагателян, говоря о целях и причинах созыва оппозицией 5 апреля митинга.
По его словам, митинг состоится по инициативе двух оппозиционных фракций парламента.
На вопрос, связано ли данное решение с ожидаемой 6 апреля встрече Пашинян-Алиев, Сагателян ответил: «Каким-то образом он имеет к этому какое-то отношение. Известно, что процессы идут, очень важно, чтобы граждане РА присутствовали на этом митинге, чтобы было зафиксировано: у власти дня нет никакого мандата на новые уступки».
По словам депутата, митинг - проявление противостояния пораженческой повестке и ведения страны в пропасть.
Сагателян также сказал, что они не ограничатся одним этим митингом, имеется целая программа действий. Касаясь вопроса организации встречи с премьер-министром в присутствии 107 депутатов в зале заседаний НС по предложенному оппозицией формату, вице-спикер отметил, что он был отклонен.
Депутат сказал, что власть предложила провести встречу на заседании Совета НС РА. А они, по словам Сагателяна, против данного предложения. Оппозиция обосновывает свой отказ тем, что в парламентской стране вопросы должны обсуждаться в НС. Вице-спикер также подчеркнул, что они хотят до встречи ознакомиться с обсуждаемыми документами и перепиской вокруг Арцаха. Нам нужно понять вокруг чего собираются вести переговоры представители власти, заключил оппозиционер.