Apple-ի որոշ արտադրանքների, ինչպես նաեւ Dell-ի եւ Lenovo-ի նոութբուքերի մատակարարումները, ամենայն հավանականությամբ, ուշացումների կբախվեն, եթե Չինաստանում COVID-19-ի պատճառով ներդրված լոքդաունը շարունակվի, քանի որ սահմանափակումները ստիպում են արտադրողներին փակվել, նշել են վերլուծաբանները, փոխանցում է Reuters-ը:
Չինաստանի կողմից COVID-19-ի տարածման դեմ ուղղված ջանքերը մայրուղիների եւ նավահանգիստների գերծանրաբեռնվածության է հանգեցրել՝ անթիվ գործարաններ փակելով, որոնք կառավարության հաստատմանն են սպասում վերաբացման համար: Այդ խափանումները տարածվում են համաշխարհային մատակարարման շղթաների վրա:
Apple Inc-ի մատակարար Pegatron Corp-ն այս շաբաթ հայտարարել է, որ կդադարեցնի գործունեությունը Շանհայում եւ Կունշանում գտնվող իր գործարաններում, որտեղ, փորձագետների խոսքով, արտադրում է iPhone 13, iPhone SE գաջեթները եւ այլ հին մոդելներ:
Quanta Computer Inc-ը, որը կազմում է Apple Macbook-ի մոտ երեք քառորդն ամբողջ աշխարհում, նույնպես դադարեցրել է արտադրությունը, ինչը կարող է ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ առաքումների վրա:
Վերջնական ազդեցությունը Apple-ի մատակարարման շղթայի վրա անհասկանալի է եւ կախված է գործոններից, այդ թվում՝ լոքդաունների տեւողությունից:
Վերլուծաբանները նշում են, որ ընկերությունը կարող է նաեւ դիտարկել արտադրությունը Շանհայից եւ Կունշանից այլ վայրերում գտնվող գործարաններ տեղափոխելու հնարավորությունը, օրինակ՝ Շենժեն, որը ներկայումս բաց է:
«Apple-ը կարող է դիտարկել Pegatron-ից Foxconn-ին պատվերների փոխանցման հնարավորությունը, բայց մենք ակնկալում ենք, որ ծավալը կարող է սահմանափակվել լոգիստիկ խնդիրների եւ սարքավորումների տեղադրման դժվարության պատճառով»,- ասում է Isaiah Research-ի ավագ վերլուծաբան, Թայբեյում բնակվող Էդդի Խանը:
Huawei Technologies Co Ltd-ի եւ Xpeng Inc-ի ղեկավարները նշել են հսկայական տնտեսական ծախսերը, եթե Շանհայի գործարանները չկարողանան շուտով վերսկսել արտադրությունը:
Շանհայը մոտենում է կարանտինի երրորդ շաբաթվան, եւ առայժմ վերաբացման նշաններ չկան։
Trendforce-ի՝ հետազոտությունների մասով ​​մենեջեր Ֆորեսթ Չենը Reuters-ին ասել է, որ եթե սահմանափակումները մի քանի շաբաթից վերացվեն, ապա վերականգնման հնարավորություն դեռ կա: Սայայն «եթե լոքդաունը երկու ամսից ավելի, ապա վերականգնման ճանապարհ չկա: Դեֆիցիտ կառաջանա»,- ասել է նա։ Որոշ մատակարարներ կարող են փոխել արտադրության երթուղին: Կարող են տուժել նաեւ նոութբուք արտադրողները, այդ թվում՝ Compal Electronics Inc-ը՝ թայվանական ընկերություն, որը համակարգիչներ է արտադրում Dell Technologies Inc-ի եւ Lenovo Group Ltd-ի համար Կունշանում գտնվող իր գործարաններում: Չենի խոսքով՝ Compal-ի նոթբուքերի արտադրության մոտ 50 տոկոսը գտնվում է Կունշանում:

Deliveries of some Apple products, as well as Dell and Lenovo laptops, are likely to face delays if China's COVID-19 lockdown continues as restrictions force manufacturers to shut down and the closed loop becomes harder to maintain, analysts told Reuters.
China's push to stop the spread of COVID-19 has overwhelmed highways and ports, shutting down countless factories while waiting for government approval to reopen. These disruptions extend to global supply chains.
Apple Inc supplier Pegatron Corp said this week it will suspend operations at its factories in Shanghai and Kunshan, where it manufactures the iPhone 13, the iPhone SE series and other legacy models, experts say.
Quanta Computer Inc, which makes about three-quarters of Apple Macbooks worldwide, has also stopped production, which could have a bigger impact on shipments.
The ultimate impact on Apple's supply chain is unclear and depends on factors including how long the lockdowns last.
The company may also consider moving production from Shanghai and Kunshan to factories elsewhere, such as Shenzhen, which is currently open, analysts said.
Apple may consider transferring orders from Pegatron to Foxconn, but we expect volume may be limited due to logistical issues and the difficulty of setting up hardware, said Taipei-based Eddie Khan, senior analyst at Isaiah Research.
Huawei Technologies Co Ltd and Xpeng Inc executives noted the huge economic cost if factories in Shanghai are unable to resume production soon.
Shanghai is approaching its third week of lockdown and there are no signs of reopening yet.
Forrest Chen, research manager at Trendforce, told Reuters that if restrictions are lifted in a few weeks, there is still a chance of recovery.
However, if the lockdown lasts longer than two months, there is no way to recover. There will be a shortage, he said.
Some suppliers may change the production route.
Laptop makers could also be affected, including Compal Electronics Inc, a Taiwanese company that builds PCs for Dell Technologies Inc and Lenovo Group Ltd at its Kunshan factories. Chen estimates that approximately 50% of Compal's notebook production is located in Kunshan.