Վրաստանի կառավարությանն առընթեր Կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարի համակարգող խորհրդի որոշմամբ՝ մայիսի 2-ից չեղարկվել է փակ տարածքներում բժշկական դիմակների պարտադիր կրումը, բացառությամբ բժշկական հաստատությունների եւ հասարակական տրանսպորտի, կառավարության նիստին հայտարարել է վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին
«Մեր երկրում կորոնավիրուսի հետ կապված համաճարակաբանական իրավիճակը կայունացել է: Անցած 24 ժամվա ընթացքում հայտնաբերվել է COVID-19-ով վարակման ընդամենը 51 դեպք։ Այս ամենը մեզ հնարավորություն է տալիս թուլացնել կանոնակարգերը»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Վրաստանում չեղարկվել էին կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված գրեթե բոլոր սահմանափակումները։
Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ Վրաստանում վարակվել է ընդհանուր 1 655 221 մարդ, իսկ COVID-19-ից մահացել է 16 811 հիվանդ։

Решением Координационного совета по борьбе с коронавирусной инфекцией при правительстве Грузии с понедельника, 2 мая, отменяется обязательное ношение медицинских масок в закрытых помещениях, кроме медицинских учреждений и проезда в общественном транспорте, сообщил на заседании правительства премьер страны Ираклий Гарибашвили.
«Эпидемиологическая ситуация с коронавирусной инфекцией у нас стабилизировалась. За минувшие сутки выявлен всего 51 случай заражения COVID-19. Все это дает нам возможность ослабить регуляции», - сказал он.
Ранее в Грузии были отменены почти все ограничения, введенные в связи с распространением коронавируса.
По данным Минздрава, всего в Грузии были инфицированы 1 655 221 человек, скончались от COVID-19 за этот период 16 811 пациентов.