Եվրամիությունը, ըստ երեւույթին, մոտենում է ռուսական էներգակիրների ներմուծման արգելքին, ինչը վատագույն դեպքում տարածաշրջանի խորը տնտեսական անկման կհանգեցնի, կարծում է Barclays-ը:
Գերմանիան այս շաբաթ հրաժարվել է ԵՄ-ի կողմից Ռուսաստանից նավթի ներկրման արգելքին դիմակայելուց, գրում է The Wall Street Journal-ը:
ԵՄ-ն էներգակիրների մատակարարման հարցում մեծապես կախված է Ռուսաստանից, մասամբ՝ այն պատճառով, որ գազի ներմուծումը կազմել է Գերմանիայի մատակարարումների 55 տոկոսը 2021 թվականին եւ 40 տոկոսը՝ 2022 թվականի առաջին եռամսյակում: Այս ամսվա սկզբին Գերմանիան ակտիվացրել է բնական գազի մատակարարման խափանումների հետ կապված արտակարգ իրավիճակների պլանն այն բանից հետո, երբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պահանջեդ ռուբլով վճարել: Տնային տնտեսություններին եւ ձեռնարկություններին խրախուսվեց կրճատել սպառումը եւ խնայել էներգիան:
Եթե ​​իրավիճակը վատթարանա, BMW-ի, Mercedes-Benz-ի եւ քիմիկատներ արտադրող BASF-ի երկիրը կարող է սկսել գազի ռացիոնալացումը, ինչը գործարանների աշխատանքի դադարեցման կհանգեցնի:
«Հոսքի [ցանկացած] սահմանափակում լրացուցիչ ճնշում կգործադրի էներգակիրների գների վրա եւ նույնիսկ կարող է ռացիոնալացման հանգեցնել: Ուստի մենք կարծում ենք, որ գազի հետ կապված խափանումը կարող են առնվազն երեք ձեւով ազդել եվրոյի գոտում աճի վրա»,- ասել է Barclays-ի գլխավոր եվրոպացի տնտեսագետ Սիլվիա Արդանան:
«Նախ, քանի որ էներգակիրների մեծ մասը ներկրվում է, բնական գազի գնի բարձրացումը բացասական կլինի առեւտրային շոկի առումով։ Երկրորդ, ֆիզիկական դեֆիցիտը կարող է սահմանափակել արտադրությունը: Երրորդ՝ գազի հոսքի խախտումը կմեծացնի անորոշությունը»,- ասել է նա:
Ռուսական էներգակիրների էմբարգոն, որն առանց նորմավորման մեծածախ գների կտրուկ աճի կհանգեցնի, եվրոգոտում «մեղմ ռեցեսիա» կառաջացնի: Դա կարող է հոլանդական գազի ֆյուչերսների մոտ 200 տոկոսով եւ նավթի գների 40 տոկոսով բարձրացման հանգեցնել: Մեկ տարում առեւտրի պայմանների շոկը կնվազեցնի իրական համախառն ներքին արդյունքը մոտ 1.3 տոկոսային կետով եւ կբարձրացնի գնաճը 1.4 տոկոսային կետով։
Եվրոգոտու ՀՆԱ-ն կարող է նվազել մինչեւ 5 տոկոսային կետով, եթե ռացիոնալացումն ուղեկցվի էներգետիկ էմբարգոյով:
«Այդպիսի խորը անկումը, ամենայն հավանականությամբ, հարկաբյուջետային եւ դրամավարկային քաղաքականության արձագանքի կհանգեցնի, որը կթեթեւացնի ամենավատ հետեւանքներից որոշները»,- ասել է Արդանյան: ԵԿԲ-ն, այնուամենայնիվ, մանեւրելու սահմանափակ հնարավորություններ ունի, քանի որ գնաճն արդեն իսկ գերազանցում է իր թիրախային ցուցանիշը
Barclays-ը հայտարարել է, որ երեք սցենարները ներառված չեն իր ընթացիկ կանխատեսումների մեջ, որոնք 2.4 տոկոս աճ են ենթադրում 2022 թվականին եւ 2.1 տոկոս աճ՝ 2023 թվականին:

Европейский союз, похоже, приближается к запрету на импорт российских энергоносителей, что в худшем случае приведет к глубокому экономическому спаду в регион, считает Barclays.
По сообщению The Wall Street Journal, на этой неделе Германия  отказалась от  противодействия запрету ЕС на импорт нефти из России.
По данным Reuters, ЕС сильно зависит от России в плане энергетических носителей, отчасти потому, что импорт газа составлял 55% поставок Германии в 2021 году и 40% в первом квартале 2022 года. Ранее в этом месяце Германия активировала план действий в чрезвычайных ситуациях, чтобы справиться с перебоями в поставках природного газа после того, как президент России Владимир Путин потребовал оплаты в рублях. Домохозяйствам и предприятиям было предложено сократить потребление и экономить энергию.
Если ситуация ухудшится, страна, где находятся автогиганты BMW, Mercedes-Benz и производитель химикатов BASF, может начать нормирование газа, что повлечет за собой остановку работы на заводах.
«[Любые] ограничения потоков окажут дополнительное давление на цены на энергоносители и могут даже привести к нормированию. Поэтому мы считаем, что перебои с газом могут повлиять на рост в зоне евро как минимум тремя способами», — сказала Сильвия Арданья, главный европейский экономист Barclays.
«Во-первых, поскольку большая часть энергии импортируется, рост цен на природный газ будет негативным [с точки зрения] торгового шока. Во-вторых, физический дефицит может ограничить производство. В-третьих, нарушение потока газа увеличит неопределенность». она сказала.
Эмбарго на российские энергоносители, ведущее к резкому повышению оптовых цен без нормирования, спровоцирует «мягкую рецессию» в еврозоне. Это может спровоцировать примерно 200-процентный рост фьючерсов на голландский газ и 40-процентный рост цен на нефть. Шок условий торговли через год сократит реальный валовой внутренний продукт примерно на 1,3 процентных пункта и поднимет инфляцию на 1,4 процентных пункта.
ВВП еврозоны может упасть на целых 5 процентных пунктов, если нормирование произойдет вместе с энергетическим эмбарго.
«Такая глубокая рецессия, вероятно, вызовет реакцию фискальной и денежно-кредитной политики, смягчающую некоторые из худших последствий», — сказал Арданья. ЕЦБ, однако, имеет ограниченное пространство для маневра, поскольку инфляция уже значительно превышает его целевой показатель. Barclays заявил, что его три сценария не входят в его текущие прогнозы, которые предполагают рост на 2,4% в 2022 году и 2,1% в 2023 году.