Վրաստանում ուսանողները անգլերեն չիմանալու դեպքում բակալավրի դիպլոմ չեն ստանա, գրում է վրացական Tribuna.ge գործակալությունը:
Ըստ այդմ, Վրաստանի ԿԳ նախարար Դիմիտրի Շաշկինի հրամանով, 2011-2012 թվականներին բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում անգլերենի ուսուցումը եւ իմացությունը պարտադիր է:
«Ուսանողների անգլերենի իմացությունը պետական քաղաքականություն է, որի նպատակն այն է, որ Վրաստանի քաղաքացիները առավել հեշտությամբ ինտեգրվեն Եվրոպային, ինչպես նաեւ հեշտությամբ իրացնեն սեփական հնարավորությունները»,-հայտնել է Վրաստանի ԿԳ նախարարը:
Նշենք, որ Վրաստանի ԿԳ նախարար Դիմիտրի Շաշկինի հրամանը վերաբերում է այն ուսանողներին, ովքեր բարձրագույն ուսումնական հաստատություն կընդունվեն այս տարի եւ միասնական պետական քննություններին որպես օտար լեզու կընտրեն անգլերենը: Այդ ուսանողները պետք է հաստատեն անգլերենի իմացության B2 մակարդակը:

Грузинские студенты не получат диплом бакалавра, если не владеют английским.
Как передает грузинское агентство Tribuna.ge, по приказу министра образования и науки Грузии Дмитрия Шашкина, в 2011-2012 учебном году преподавание и владение английским языком в грузинских вузах становится обязательным.
«Студенты должны владеть английским. Это государственная политика, цель которой – облегчить европейскую интеграцию граждан Грузии и реализацию их собственных возможностей», - заявил Шашкин.
Отметим, что приказ Шашкина распространяется на тех студентов, которые поступят в вузы в этом году и для сдачи экзамена по иностранному языку именно английский. Эти студенты должны получить на экзамене результат не ниже B2.