Ռուսաստանը ՕՊԵԿ+ նավթային գործարքի մաս կմնա 2022 թվականից հետո, Reuters-ին հայտարարել է ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղար Հայթամ ալ-Ղայսը։
Նա նշել է, որ, չնայած մինչեւ տարեվերջ ռուսական նավթի մատակարարումների կրճատմանն ուղղված միջոցառումներին, Ռուսաստանը, ամենայն հավանականությամբ, ՕՊԵԿ+-ի անդամների կողմից 2019-ի հուլիսին ստորագրված համագործակցության խարտիայի մաս կմնա։
ՕՊԵԿ+-ը նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության եւ դաշնակիցների դաշինքն է։
«Մենք կցանկանայինք երկարաձգել համաձայնագիրը Ռուսաստանի եւ ՕՊԵԿ-ի անդամ այլ երկրների հետ… ինձ համար շատ դժվար է պատկերացնել, որ համաձայնագիրը չի երկարաձգվի»,- ասել է Ալ-Ղայսը:
«Դա երկարաժամկետ հարաբերություններ են, որոնք 23 երկրների միջեւ հաղորդակցության եւ համագործակցության ավելի լայն եւ համապարփակ ձեւեր են ընդգրկում: Դա ոչ միայն արտադրության ճշգրտման է վերաբերում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ռուսական նավթի փոխարինումը «հեշտ գործ չէ», եւ ռուսական արտադրության անկումը «լուրջ հետեւանքներ կունենա սպառողների համար»: «Ինչ միջոցներ էլ որ ձեռնարկվեն ապագայում… գնորդներն ու վաճառողները կարող են հարմարվել, եւ նրանք միշտ կարող են ուղիներ եւ միջոցներ գտնել առեւտրային հոսքերւ վերաուղղման համար», - ասել է Ալ-Ղայսը:
Ռուսաստանը սկսել է աստիճանաբար մեծացնել նավթի արդյունահանումը պատժամիջոցների հետ կապված սահմանափակումներից եւ ասիական գնորդների կողմից գնումների ավելացումից հետո, ինչը ստիպել է երկրին մինչեւ 2025 թ. վերջ բարձրացնել իր արդյունահանման եւ արտահանման կանխատեսումները:
Հայթամ ալ-Ղայսը նշել է, որ ֆիզիկական շուկայում նավթի պահանջարկը մեծ էր, Չինաստանում տնտեսական տեմպերի դանդաղման հետ կապված մտավախությունները չափազանցված են, եւ պահանջարկը, հավանաբար, աջակցություն կգտնի ռեակտիվ վառելիքի օգտագործման հաշվին, քանի որ մարդիկ ավելի շատ են ճանապարհորդում:
«Շատ մտավախություններ կան,- ասել է Ալ Ղայսը:- Շատ շահարկումներ եւ անհանգստություններ կան, եւ հենց դա է հիմնականում նպաստում գների անկմանը… Մինչդեր ֆիզիկական շուկայում մենք ամեն ինչ բոլորովին այլ կերպ ենք տեսնում: Պահանջարկը դեռ կայուն է։ Մենք շատ լավատես ենք պահանջարկի հարցում եւ շատ լավատես ենք պահանջարկի նկատմամբ մինչեւ այս տարվա վերջ»:
«Իմ կարծիքով, Չինաստանի հետ կապված մտավախություններն իսկապես չափազանցված են,- ասել է Ալ-Ղայսը, ով իր կարիերայի սկզբում չորս տարի աշխատել է Չինաստանում:- Չինաստանը շարունակում է տնտեսական աճի ֆենոմենալ վայր մնալ»։
Սեպտեմբերի 5-ին նախատեսված ՕՊԵԿ+-ի հաջորդ նիստի նախաշեմին Ալ-Ղայսն ասել է, որ վաղաժամ է ասել, թե ինչ որոշում կկայացնի ՕՊԵԿ+-ը, թեեւ ինքը հաջորդ տարվա հեռանկարը դրական է գնահատում. «Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես իրադարձությունները կզարգանան: Բայց, ինչպես ասացի, մենք լավատես ենք մնում։ Մենք 2023 թ. պահանջարկի աճի դանդաղում ենք տեսնում, բայց այն չպետք է ավելի վատը լինի, քան նախկինում էր»։

Россия останется частью сделки по добыче нефти ОПЕК+ после 2022 года, заявил агентству Reuters генеральный секретарь ОПЕК Хайтам аль-Гайс.
Он отметил, несмотря на меры, принятые по сокращению поставок российской нефти к концу года, Россия, вероятно, останется частью хартии сотрудничества, подписанной между членами ОПЕК+ в июле 2019 года.
ОПЕК+ — это альянс Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК) и союзников.
«Мы хотели бы продлить соглашение с Россией и другими производителями, не входящими в ОПЕК… мне очень трудно представить, что соглашение не будет продолжено», — сказал Аль-Гайс.
«Это долгосрочные отношения, которые охватывают более широкие и всесторонние формы общения и сотрудничества между 23 странами. Это касается не только корректировки производства», — сказал он.
По его словам, замена российской нефти — «непростая задача», и снижение добычи в России будет иметь «серьезные последствия для потребителей». «Какие бы меры ни были приняты в будущем… покупатели и продавцы могут приспособиться, и они всегда могут найти способы и средства для перенаправления я торговых потоков», — сказал Аль-Гайс.
Россия начала постепенно увеличивать добычу нефти после ограничений, связанных с санкциями, и по мере того, как азиатские покупатели увеличили закупки, в связи с чем страна повысила свои прогнозы добычи и экспорта до конца 2025 года.
Хайтам аль-Гайс отметил, что о спрос на нефть на физическом рынке был высоким, опасения по поводу замедления экономического роста в Китае преувеличены, и спрос, вероятно, найдет поддержку за счет использования реактивного топлива, поскольку люди больше путешествуют.
«Есть много опасений», — сказал Аль Гаис. «Существует много спекуляций и беспокойства, и именно это в основном способствует падению цен…В то время как на физическом рынке мы видим вещи совсем иначе. Спрос по-прежнему устойчив. Мы по-прежнему настроены очень оптимистично в отношении спроса и очень оптимистичны в отношении спроса до конца этого года».
«На мой взгляд, опасения по поводу Китая действительно преувеличены», — сказал Аль-Гайс, проработавший в Китае четыре года в начале своей карьеры. «Китай по-прежнему остается феноменальным местом экономического роста».
В преддверии следующего заседания ОПЕК+, которое состоится 5 сентября, Аль-Гайс сказал, что преждевременно говорить о том, какое решение примет ОПЕК+, хотя он положительно оценивает перспективы на следующий год. «Все зависит от того, как будут развиваться события. Но, как я уже сказал, мы по-прежнему настроены оптимистично. Мы видим замедление роста спроса в 2023 году, но оно не должно быть хуже, чем то, что было в прошлом».