Ռուսաստանը ՕՊԵԿ+ նավթային գործարքի մաս կմնա 2022 թվականից հետո, Reuters-ին հայտարարել է ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղար Հայթամ ալ-Ղայսը։
Նա նշել է, որ, չնայած մինչեւ տարեվերջ ռուսական նավթի մատակարարումների կրճատմանն ուղղված միջոցառումներին, Ռուսաստանը, ամենայն հավանականությամբ, ՕՊԵԿ+-ի անդամների կողմից 2019-ի հուլիսին ստորագրված համագործակցության խարտիայի մաս կմնա։
ՕՊԵԿ+-ը նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության եւ դաշնակիցների դաշինքն է։
«Մենք կցանկանայինք երկարաձգել համաձայնագիրը Ռուսաստանի եւ ՕՊԵԿ-ի անդամ այլ երկրների հետ… ինձ համար շատ դժվար է պատկերացնել, որ համաձայնագիրը չի երկարաձգվի»,- ասել է Ալ-Ղայսը:
«Դա երկարաժամկետ հարաբերություններ են, որոնք 23 երկրների միջեւ հաղորդակցության եւ համագործակցության ավելի լայն եւ համապարփակ ձեւեր են ընդգրկում: Դա ոչ միայն արտադրության ճշգրտման է վերաբերում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ռուսական նավթի փոխարինումը «հեշտ գործ չէ», եւ ռուսական արտադրության անկումը «լուրջ հետեւանքներ կունենա սպառողների համար»: «Ինչ միջոցներ էլ որ ձեռնարկվեն ապագայում… գնորդներն ու վաճառողները կարող են հարմարվել, եւ նրանք միշտ կարող են ուղիներ եւ միջոցներ գտնել առեւտրային հոսքերւ վերաուղղման համար», - ասել է Ալ-Ղայսը:
Ռուսաստանը սկսել է աստիճանաբար մեծացնել նավթի արդյունահանումը պատժամիջոցների հետ կապված սահմանափակումներից եւ ասիական գնորդների կողմից գնումների ավելացումից հետո, ինչը ստիպել է երկրին մինչեւ 2025 թ. վերջ բարձրացնել իր արդյունահանման եւ արտահանման կանխատեսումները:
Հայթամ ալ-Ղայսը նշել է, որ ֆիզիկական շուկայում նավթի պահանջարկը մեծ էր, Չինաստանում տնտեսական տեմպերի դանդաղման հետ կապված մտավախությունները չափազանցված են, եւ պահանջարկը, հավանաբար, աջակցություն կգտնի ռեակտիվ վառելիքի օգտագործման հաշվին, քանի որ մարդիկ ավելի շատ են ճանապարհորդում:
«Շատ մտավախություններ կան,- ասել է Ալ Ղայսը:- Շատ շահարկումներ եւ անհանգստություններ կան, եւ հենց դա է հիմնականում նպաստում գների անկմանը… Մինչդեր ֆիզիկական շուկայում մենք ամեն ինչ բոլորովին այլ կերպ ենք տեսնում: Պահանջարկը դեռ կայուն է։ Մենք շատ լավատես ենք պահանջարկի հարցում եւ շատ լավատես ենք պահանջարկի նկատմամբ մինչեւ այս տարվա վերջ»:
«Իմ կարծիքով, Չինաստանի հետ կապված մտավախություններն իսկապես չափազանցված են,- ասել է Ալ-Ղայսը, ով իր կարիերայի սկզբում չորս տարի աշխատել է Չինաստանում:- Չինաստանը շարունակում է տնտեսական աճի ֆենոմենալ վայր մնալ»։
Սեպտեմբերի 5-ին նախատեսված ՕՊԵԿ+-ի հաջորդ նիստի նախաշեմին Ալ-Ղայսն ասել է, որ վաղաժամ է ասել, թե ինչ որոշում կկայացնի ՕՊԵԿ+-ը, թեեւ ինքը հաջորդ տարվա հեռանկարը դրական է գնահատում. «Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես իրադարձությունները կզարգանան: Բայց, ինչպես ասացի, մենք լավատես ենք մնում։ Մենք 2023 թ. պահանջարկի աճի դանդաղում ենք տեսնում, բայց այն չպետք է ավելի վատը լինի, քան նախկինում էր»։

Russia will remain part of the OPEC+ oil deal after 2022, OPEC Secretary General Haitham al-Ghais told Reuters.
He noted that despite measures taken to cut Russian oil supplies by the end of the year, Russia is likely to remain part of the cooperation charter signed between OPEC+ members in July 2019.
OPEC+ is an alliance of the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) and allies.
"We would love to extend the deal with Russia and the other non-OPEC producers ... it's very hard for me to imagine that the deal will not continue," Al-Ghais said.
"This is a long-term relationship that encompasses broader and more comprehensive forms of communication and cooperation between 23 countries. It's not just in terms of production adjustment," he said.
Replacing Russian oil is "not an easy task," he said, and a decline in Russian production would have "severe, severe implications for consumers."  "Whatever measures may take place in the future ... buyers and sellers can adjust and they can always find ways and mean to reroute and redirect trade flows," Al-Ghais said.
Russia began gradually increasing its oil production after sanctions-related restrictions and as Asian buyers increased purchases, causing the country to raise its production and export forecasts through the end of 2025.
Haitham al-Ghais said that oh demand for oil in the physical market has been strong, fears of a slowdown in China are exaggerated, and demand is likely to find support from jet fuel as people travel more.
"There are a lot of concerns," Al Ghais said. "There's a lot of speculation and anxiety, and that's what's mostly driving prices down...Whereas in the physical market, we see things very differently. Demand is still solid. We remain very optimistic about demand and very optimistic about demand for the rest of this year."
Accordig to Al-Ghais, the concerns about China are really exaggerate, who worked in China for four years early in his career. China continues to be a phenomenal place for economic growth.
Ahead of the next OPEC+ meeting on Sept. 5, Al-Ghais said it's premature to say what decision OPEC+ will make, although he is positive about the prospects for next year. It all depends on how events unfold. But they remain optimistic and should see a slowdown in demand growth in 2023, but it shouldn't be worse than what it has been in the past.