Թագավոր Չարլզ Երրորդը, Վեսթմինսթեր Հոլում դիմելով օրենսդիրներին եւ գործընկերներին, խորհրդարանը «ժողովրդավարության կենդանի եւ շնչող գործիք է» անվանել։
«Խորհրդարանը մեր ժողովրդավարության կենդանի եւ շնչող գործիքն է»,- ասել է թագավորը, մինչ օրենսդիրների եւ գործընկերների ոտքի կկանգնելը՝ ազգային օրհներգը երգելու համար:
«Այսօր ձեր առջեւ կանգնած՝ ես չեմ կարող չզգալ պատմության ծանրությունը, որը մեզ շրջապատում եւ հիշեցնում է կենսական կարեւորության խորհրդարանական ավանդույթների մասին, որոնց երկու պալատների անդամները նվիրում են իրենց՝ գործին այդպիսի անձնական նվիրվածությամբ»:
Նա նշել է, որ «վճռական է հետեւել» մոր օրինակին։ «Այսօր մենք հավաքվել ենք ի հիշատակ թագուհու՝ իր ազգերին ու ժողովուրդներին անձնուրաց ծառայության նշանավորի շրջանի։ Շատ երիտասարդ տարիքում Նորին հանգուցյալ Մեծությունը երդվեց ծառայել իր երկրին եւ իր ժողովրդին եւ պահպանել սահմանադրական կառավարման թանկարժեք սկզբունքները, որոնք ընկած են մեր ազգի հիմքում: Այդ երդումը նա կատարեց անգերազանցելի նվիրումով։ Նա անշահախնդիր պարտքի օրինակ ցույց տվեց, որին Աստծո օգնությամբ եւ ձեր խորհուրդներով որոշեցի հավատարմորեն հետեւել»։

Король Карл Третий парламент «живым и дышащим инструментом нашей демократии», обращаясь к законодателям и коллегам в Вестминстер-холле.
«Парламент — это живой и дышащий инструмент нашей демократии», — сказал король перед тем, как законодатели и коллеги встали, чтобы спеть национальный гимн.
«Стоя перед вами сегодня, я не могу не чувствовать тяжесть истории, которая нас окружает и напоминает нам о жизненно важных парламентских традициях, которым члены обеих палат посвящают себя с такой личной приверженностью делу».
Он отметил, что «полон решимости следовать» примеру своей матери. «Сегодня мы собрались в память о выдающемся периоде самоотверженного служения королевы своим нациям и народам. Будучи очень молодой, Ее покойное Величество поклялась служить своей стране и своему народу и поддерживать драгоценные принципы конституционного правления, лежащие в основе нашей нации. Этот обет она соблюдала с непревзойденной преданностью. Она подала пример бескорыстного долга, которому с Божьей помощью и вашими советами я решил верно следовать».