Անկարան Կիեւից պարզաբանումներ է խնդրել Ուկրաինայում թուրք գործարարների եւ բանկերի դեմ սկսված արշավի առնչությամբ, գրում է «Գազետա»-ն՝ վկայակոչելով թուրքական Aydınlık-ը։
Դիվանագիտական աղբյուրները պարբերականին հայտնել են, որ Կիեւում Թուրքիայի դեսպանատունն ուշադիր հետեւում է այս հարցին։
Ավելի վաղ պարբերականը գրել էր, որ Կիեւը թուրք գործարարների եւ բանկերի դեմ պատժամիջոցների սահմանման արշավ է սկսել։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ Անկարան հրաժարվել է աջակցել Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան երկրների նախաձեռնած սահմանափակումներին։
Խոսքը, մասնավորապես, բանկերի մասին է՝ Ziraat Bankasi, İş Bank եւ Credit Europe Bank։
Ավելի վաղ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության մամուլի խոսնակ Օմեր Չելիքը հայտնել էր, որ Ուկրաինայում Թուրքիայի դեսպանատունը ստուգում է երկրում թուրք ձեռնարկատերերի եւ Ռուսաստանի հետ համագործակցող բանկերի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու արշավի մասին տեղեկատվությունը։

Анкара запросила у Киева разъяснения в связи с начавшейся на Украине агитационной кампанией против турецких бизнесменов и банков, сообщает Газета со ссылкой на турецкую Aydınlık.
Дипломатические источники сообщили изданию, что турецким посольством в Киеве этот вопрос внимательно отслеживается.
Ранее издание писало, что Киев начал агитацию за введение санкций против турецких бизнесменов и банков. Это связывают с тем, что Анкара отказалась поддержать ограничения против России, инициированные западными странами.
Речь, в частности, идет о банках: Ziraat Bankasi, İş Bank и Credit Europe Bank.
Ранее пресс-секретарь правящей Партии справедливости и развития Турции Омер Челик заявил, что посольство Турции на Украине проверяет сведения о проводимой в стране кампании за введение санкций в отношении турецких предпринимателей и банков, сотрудничающих с Россией.