Ղրղզստան-տաջիկական սահմանին իրավիճակը սեպտեմբերի 15-ի առավոտվա դրությամբ կայուն է։ Սեպտեմբերի 14-ին այնտեղ փոխհրաձգություն էր տեղի ունեցել, հայտնում է Ղրղզստանի Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի սահմանային ծառայությունը։
«Պետական սահմանի Ղրղզստան-Տաջիկական հատվածում իրավիճակը համեմատաբար կայուն է։ Գիշերը հանգիստ է անցել, միջադեպեր չեն գրանցվել»,- հայտնել են ղրղզ սահմանապահները։
Ավելի վաղ ձերք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ գիշերվա ընթացքում կողմերն «ավարտել են լրացուցիչ ուժերի եւ միջոցների դուրսբերումը մշտական տեղակայման կետեր»։
Ղրղզստանի եւ Տաջիկական սահմանին փոխհրաձգության ժամանակ Ղրղզստանի երկու քաղաքացի էր վիրավորվել։ Տաջիկստանի սահմանամերձ Իսֆարա քաղաքի վարչակազմն իր հերթին հայտնել է, որ Ղրղզստանից ականանետային հարձակման ժամանակ երկու տաջիկ սահմանապահ է զոհվել, վեց մարդ վիրավորվել է, վիրավորվել է նաեւ հինգ խաղաղ բնակիչ։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՌԴ-ն ուշադիր հետեւում է լարված իրավիճակին Ղրղզստանի եւ Տաջիկական սահմանին։

Ситуация на киргизско-таджикской границе остается стабильной по состоянию на утро 15 сентября. 14 сентября там произошла перестрелка, сообщает Пограничная служба Государственного комитета национальной безопасности (ГКНБ) Киргизии.
«Обстановка на кыргызско-таджикском участке государственной границы характеризуется как относительно стабильная. Ночь прошла спокойно, происшествий не зафиксировано», — указали киргизские пограничники.
По ранее достигнутым договоренностям в течение ночи стороны «завершили отвод дополнительных сил и средств в пункты постоянной дислокации».
Двое граждан Киргизии пострадали в ходе перестрелки на киргизско-таджикской границе. В администрации таджикистанского приграничного города Исфара в свою очередь заявили, что два таджикистанских пограничника погибли и шесть ранены в ходе минометного обстрела со стороны Киргизии, также получили ранения пять мирных жителей.
Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова заявила, что РФ внимательно следит за напряженной ситуацией на киргизско-таджикской границе.