Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, փոխվարչապետ Բյուլենթ Առընչը, Եվրամիության հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշը, Մշակույթի եւ տուրիզմի նախարար Էրթուղրուլ Գյունայը, Ազգային կրթության նախարար Օմեր Դինչերն ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ Ռամադանի իֆթարի սեղանի շուրջ հանդիպել են Թուրքիայում ապրող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ:
Թուրքական Mynethaber-ի փոխանցմամբ` իֆթարի սեղանի շուրջ են եղել Հունաց պատրիարք Բարդուղիմեոսը, ասորական համայնքի առաջնորդ Քենան Ալթունըշըքը, հայկական Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուն, հրեաների հոգեւոր առաջնորդ Իսհաք Հալեւան, Պոլսո Հայոց փոխպատրիարք արք. Արամ Աթեշյանը:
Ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներն իրենց խոսքում կարեւորել են հանդիպումից մեկ օր առաջ Թուրքիայի վարչապետի կողմից ստորագրված որոշումը, որով ազգային փոքրամասնություններից բռնագրաված ունեցվածքը վերադարձվելու է:
Թուրքիայի վարչապետն իր խոսքում նշել է, թե այդ որոշումը նպատակ ունի ցույց տալու, որ Թուրքիայի բոլոր քաղաքացիները հավասար իրավունքներ ունեն` շեշտելով, որ իրենք վճռականորեն են տրամադրված երկիրը ժողովրդավար ուղով տանելու համար:

Премьер-министр Турции Реджейп Тайип Эргодан, вице-премьер Турции Бюлент Арынч, госминистр по вопрсоам ЕС Эгемен Багыш, министр культуры  и туризма Турции Эртугрул Гюнай, министр национального образования Омер Динчер и другие высокопоставленные лица за праздничным столом Рамадана ифтаром встретились с лидерами национальных меньшинств, проживающих в Турции.
Как передает турецкий Mynethaber, за столом присутствовали греческий патриарх Варфаломей, лидер ассирийской общины Кенан Алтуншк, председатель Совета попечителей армянской больницы «Сурб Пркич» Петрос Шириноглу, духовный лидер евреев Исхак Алеван, архиепископ Армянского патриаршества в Константинополе Арам Атешян.
Представители нацменьшинств придали важность решению премьер-министра Турции, подписанному за день до встречи, согласно которому отобранное имущество будет возвращено нацменьшинствам.
Премьер-министр Турции в своей речи отметил, что Турция приняла это решение, чтобы показать, что все граждане Турции имеют равные права, и отметил, что они предпринимают серьезные шаги, чтобы превратить Турцию в демократическую страну.