Հայաստանի անկախության օրվան նվիրված շքերթին ներկայացվելու են 20 տարվա աշխատանքն ու զինված ուժերի պատրաստության արդյունքները: Այդ մասին օգոստոսի 30-ին կայացած ճեպազրույցում հայտնել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Տավուշի մարզի զորամասերից մեկը կատարած այցի շրջանակներում:
Հարցին, լինելո՞ւ է արդյոք Հայաստանի շքերթը համարժեք պատասխան Բաքվում կայացած շքերթին, Օհանյանն ընդգծել է, թե այն առաջին հերթին համարժեք է լինելու, երկրորդ, շքեթով չի որոշվում զինված ուժերի մարտունակությունը: Նա ընդգծել է, որ հարցը ոչ թե քանակի, այլ որակի մեջ է:
«Ադրբեջանն արագ զինվում է, իսկ մենք բարձրացնում ենք անձնակազմի որակն ու պատրաստությունը, քանի որ չպատրաստված մարդու ձեռքին ամենաժամանակակից զենքը ոչ ավելին է, քան մետաղի ջարդոնը: Մենք տեսել ենք քանակական գերազանցության արդյունքը: Հայկական ստորաբաժանումների հմուտ գործողությունների արդյունքում սպառազինությունը հայտնվում էր մեր ձեռքում»:

На параде в честь независимости Армении обществу  будут представлены итоги проделанной за 20 лет работы и подготовки вооруженных сил. Об  этом на брифинге 30 августа заявил министр обороны Армении Сейран Оганян,  в рамках визита в одну из воинских частей Тавушской области Армении.
Отвечая на вопрос о том, будет ли парад в Армении адекватным ответом парада в Баку, Оганян подчеркнул, что, во-первых, он будет адекватным, во-вторых, не парадом определяется боеспособность вооруженных сил. Он подчеркнул, что вопрос не в количестве, а в качестве.
«Азербайджан спешно вооружается, мы же повышаем качество и подготовку личного состава, так как в руках у неподготовленного человека любое самое современное вооружение не более чем металлолом. Мы видели подобный результат количественного превосходства. В результате умелых действий армянских подразделений  вооружение оказывалось у нас в руках».