Եվրոպան պետք է բարձրացնի տիեզերքում իր ռազմավարական ինքնավարությունը՝ Չինաստանի եւ ԱՄՆ-ի հետ մրցակցելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի նախարար Բրյունո Լը Մերը՝ ելույթ ունենալով Փարիզում Եվրոպական տիեզերական գործակալության անդամ երկրների նախարարների հանդիպմանը, հաղորդում է Politico-ն։
Նա ասել է, որ մայրաքաղաքները պետք է վճարեն «տիեզերքում ինքնավար հասանելիության համար»։ «Պետք է լինի միասնական Եվրոպա, միասնական եվրոպական տիեզերական քաղաքականություն եւ անսասան միասնությունը՝ հակազդելու չինական եւ ամերիկյան նկրտումներին»,-ասել է Լը Մերը։
Չնայած Եվրոպան սեփական արբանյակային համակարգերը ունի՝ կլիմայի փոփոխության մոնիթորինգի համար, նա հնարավորություն չունի իր տիեզերագնացներին ուղարկել տիեզերք կամ, օրինակ, առաջարկելու արբանյակային կապի կոմերցիոն ծառայություններ։
«Անկախության համար պետք է գին վճարել, եւ մենք պետք է վճարենք այդ գինը»,-հավելել է Լը Մերը։
Ֆրանսիան, որպես կանոն, եվրոպական օդատիեզերական առաջնորդ է, սակայն 2019-ին EKA-ի վերջին գագաթաժողովի ժամանակ Գերմանիան առաջ է անցել որպես բյուջեի խոշորագույն դոնոր։

Европа должна повысить свою стратегическую автономию в космосе, чтобы конкурировать с такими странами, как Китай и США. Об этом заявил министр экономики Франции Брюно Ле Мэр, выступая на встрече министров из 22 стран-членов Европейского космического агентства в Париже, чтобы утвердить рекордный бюджет в размере 18,5 млрд евро на срок от трех до пяти лет в зависимости от программы, передает Politico.
Ле Мэр сказал, что столицы должны платить за «автономный доступ в космос». «Должна быть единая Европа, единая европейская космическая политика и непоколебимое единство, чтобы противостоять китайским и американским амбициям», — сказал Ле Мэр.
Хотя у Европы есть собственные спутниковые системы для мониторинга изменения климата и предоставления услуг геолокации, у нее нет возможности отправлять своих астронавтов в космос или, например, предлагать коммерческие услуги спутниковой связи.
«За независимость приходится платить цену, и мы готовы заплатить эту цену», — сказал Ле Мэр о намерении своего правительства удовлетворить новые запросы на финансирование от ЕКА, организации, не входящей в ЕС, но с дублирующим членством.
Франция, как правило, является европейским аэрокосмическим лидером, но во время последнего саммита ЕКА в 2019 году Германия обогнала ее как крупнейший донор бюджета.