Եգիպտացի հնագետները մումիաների ամբողջությամբ գունավոր դիմանկարներ են հայտնաբերել: Հետազոտողները Էլ Ֆայումում գտնվող Գերզա հնավայրում հայտնաբերել են եգիպտական ​​մումիաների երկու դիմանկարներ եւ այլ դիմանկարների բեկորներ, որոնք իրենց տեսակի մեջ առաջինն են, որ հայտնաբերվել է ավելի քան 115 տարվա ընթացքում:
Անգլիացի հնագետ Ֆլինդերս Պետրին վերջինն է, ով նման արվեստի գործեր է հայտնաբերել. նա 1911 թվականին հռոմեական գերեզմանոցում հայտնաբերել ՝ 146 մումիայի դիմանկարներ, հայտնում է Artnet News-ը:
Գտածոները հայտնաբերվել են հնագույն Ֆիլադելֆիա քաղաքի ավերակների շրջանում իրականացվող պեղումներից, որը, ըստ Ավստրիական հնագիտական ​​ինստիտուտի, գտնվում է Էլ Ֆայումի հյուսիս-արեւելյան անկյունում՝ ժամանակակից Կահիրեից մոտ 75 մղոն հարավ-արեւմուտք:
Ֆայումում գտնվող Գերզայի հնավայրն ուսումնասիրող թիմը նաեւ թաղման շենք, պապիրուսային արձանագրություններ, խեցեղեն եւ դագաղներ է հայտնաբերել, որոնք թվագրվում են Պտղոմեոսյան ժամանակաշրջանին, որն ընդգրկում է մ.թ.ա. 305-ից 30 թվականները:
Եգիպտոսի կառավարությունն ասում է, որ գտածոները հետաքրքիր պատկերացում են տալիս մոտ 2000 տարի առաջ Ֆիլադելֆիայում (որ հին հունարեն նշանակում է «Եղբայրական սիրո քաղաք») մարդկանց սոցիալական, տնտեսական եւ կրոնական պայմանների մասին:

Egyptian archaeologists have discovered full-color portraits of mummies. Researchers discovered two portraits of Egyptian mummies and fragments of others at the excavation of Herza in Fayoum, making these works of art the first of their kind to be discovered in more than 115 years.
English archaeologist Flinders Petrie was the last person to find such works of art when he discovered 146 portraits of mummies in a Roman cemetery in 1911, according to Artnet News.
The finds come from an excavation located among the ruins of the ancient city of Philadelphia, which, according to the Austrian Archaeological Institute, is in the northeast corner of Fayum, about 75 miles southwest of modern-day Cairo.
A team investigating the archaeological excavation of Herza in Fayoum also found a funerary building, papyrus records, pottery and coffins dating back to the Ptolemaic period, which covers the period from 305 B.C. to 30 B.C.
The Egyptian government has stated that these finds provide fascinating insight into the social, economic, and religious conditions of the people who lived in Philadelphia.