Եգիպտացի հնագետները մումիաների ամբողջությամբ գունավոր դիմանկարներ են հայտնաբերել: Հետազոտողները Էլ Ֆայումում գտնվող Գերզա հնավայրում հայտնաբերել են եգիպտական ​​մումիաների երկու դիմանկարներ եւ այլ դիմանկարների բեկորներ, որոնք իրենց տեսակի մեջ առաջինն են, որ հայտնաբերվել է ավելի քան 115 տարվա ընթացքում:
Անգլիացի հնագետ Ֆլինդերս Պետրին վերջինն է, ով նման արվեստի գործեր է հայտնաբերել. նա 1911 թվականին հռոմեական գերեզմանոցում հայտնաբերել ՝ 146 մումիայի դիմանկարներ, հայտնում է Artnet News-ը:
Գտածոները հայտնաբերվել են հնագույն Ֆիլադելֆիա քաղաքի ավերակների շրջանում իրականացվող պեղումներից, որը, ըստ Ավստրիական հնագիտական ​​ինստիտուտի, գտնվում է Էլ Ֆայումի հյուսիս-արեւելյան անկյունում՝ ժամանակակից Կահիրեից մոտ 75 մղոն հարավ-արեւմուտք:
Ֆայումում գտնվող Գերզայի հնավայրն ուսումնասիրող թիմը նաեւ թաղման շենք, պապիրուսային արձանագրություններ, խեցեղեն եւ դագաղներ է հայտնաբերել, որոնք թվագրվում են Պտղոմեոսյան ժամանակաշրջանին, որն ընդգրկում է մ.թ.ա. 305-ից 30 թվականները:
Եգիպտոսի կառավարությունն ասում է, որ գտածոները հետաքրքիր պատկերացում են տալիս մոտ 2000 տարի առաջ Ֆիլադելֆիայում (որ հին հունարեն նշանակում է «Եղբայրական սիրո քաղաք») մարդկանց սոցիալական, տնտեսական եւ կրոնական պայմանների մասին:

Египетские археологи обнаружили полноцветные портреты мумий. Исследователи обнаружили два портрета египетских мумий и фрагменты других на раскопках Герзы в Фаюме, что сделало эти произведения искусства первыми в своем роде, обнаруженными более чем за 115 лет.
Английский археолог Флиндерс Петри был последним, кто нашел подобные произведения искусства, когда он обнаружил 146 портретов мумий на римском кладбище в 1911 году, сообщает Artnet News.
Находки взяты из раскопок, расположенных среди руин древнего города Филадельфия, который, по данным Австрийского археологического института, находится в северо-восточном углу Фаюма, примерно в 75 милях к юго-западу от современного Каира.
Группа, исследующая археологические раскопки Герзы в Файюме, также обнаружила погребальное здание, записи на папирусе, глиняную посуду и гробы, относящиеся к птолемеевскому периоду, который охватывает период с 305 г. до н.э. до 30 г. до н.э.
Правительство Египта заявило, что эти находки дают захватывающее представление о социальных, экономических и религиозных условиях людей, живших в Филадельфии (что в переводе с древнегреческого означает «Город братской любви») почти 2000 лет назад.