Փետրվարի 3-ին Կիեւում տեղի ունեցած իրադարձությունը հերթական անգամ հաստատեց, որ Ռուսաստանը թուլացնելու եւ ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի հեգեմոն նկրտումները սպասարկելու համար Եվրամիությունը շարունակում է չմտածված կերպով աջակցել Կիեւում նեոնացիստական ռեժիմին։ Այս մասին ասված է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարության մեջ։
«Խոստանալով նրան եվրոպական հեռանկար՝ եվրաթեկնածուների համար իր ստանդարտ պահանջները խախտելով եւ հռչակելով նրա հետ ԵՄ «ընդհանուր արժեքներ», նա համերաշխ է այլախոհության լիակատար ճնշման, խոսքի եւ արտահայտվելու ազատության ոտնահարման եւ Ուկրաինայում լեզվական ու դավանանքային իրավունքների կոպիտ խախտման հարցում։ Միաժամանակ ցինիկաբար «վերահաստատում» է գագաթաժողովի արդյունքներով համատեղ հայտարարության մեջ «փոքրամասնություն հանդիսացող անձանց իրավունքների լիարժեք հարգման հանձնառությունը»։ Սա ամբողջությամբ խախտում է այն սկզբունքները, որոնց վրա ժամանակին կառուցվել է ԵՄ-ն»,- ասվում է Զախարովայի հայտարարության մեջ:
Ըստ ռուս դիվանագետի՝ «ոչ պակաս կեղծավոր են եմականների խաղաղության կոչերն այնպիսի պայմաններում, երբ նրանք հայտարարում են ռազմական գործողությունների շարունակմանն ուղղված ներդրումներ կատարելու պատրաստակամության մասին՝ «այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է»։
Նա հիշեցրել է, որ եվրոպացի հարկատուների հաշվին արդեն հատկացվել է 12 միլիարդ եվրո։ Հակամարտության ֆինանսավորման ավելացումը, սպառազինությունների եւ սարքավորումների նոր մատակարարումները, ուսումնական ճամբարների ավելացումը, Ուկրաինայի զինված ուժերի ուսումնական ծրագրերի ընդլայնումը՝ այս ամենը տանում է դեպի զոհերի թվի ավելացում, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության շրջանում։
«Հերթական անգամ հաստատվում է, որ Եվրամիության եւ նրա անդամ երկրների ղեկավարությունը ներդրել է բոլոր քաղաքական, ֆինանսական եւ ռազմական միջոցները մի բանում, որ Ուկրաինայում ռազմաճակատ տեղակայի ընդդեմ բազմաբեւեռ աշխարհակարգի ձեւավորման, որին վճռականորեն կողմ է հանդես գալիս Ռուսաստանը եւ համաշխարհային հանրության մեծ մասը»,- նշել է մասնավորապես Մարիա Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Կիեւում կայացել է ԵՄ-Ուկրաինա գագաթաժողով, որի ընթացքում Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը հայտարարել է, որ Եվրամիությանը Ուկրաինայի անդամակցությունը կախված կլինի այդ քայլին նախապատրաստվելու նրա հաջողություններից, եւ անդամակցության համար ու նույնիսկ բանակցություններ սկսելու համար խիստ ժամկետներ չկան։

Прошедшее 3 февраля в Киеве мероприятие в очередной раз подтвердило, что ради ослабления России и обслуживания гегемонистских устремлений США и НАТО Евросоюз продолжает безоглядно поддерживать неонацистский режим в Киеве. Об этом говорится в заявлении официального представителя МИД России Марии Захаровой.
«Суля ему европерспективу в нарушение своих же стандартных требований к еврокандидатам и декларируя «общность ценностей» с ним ЕС, солидаризируется с тотальным подавлением инакомыслия, попранием свободы слова и выражения, грубым нарушением языковых и конфессиональных прав на Украине. При этом цинично «подтверждает» в совместном заявлении по итогам саммита «приверженность полному уважению прав лиц, принадлежащих к меньшинствам». Это полностью перечеркивает те принципы, на которых когда-то строился ЕС», - отмечается в заявлении Захаровой.
По словам российского дипломата, «не менее лицемерны призывы есовцев к миру в условиях, когда они заявляют о готовности инвестировать средства в продолжение военных действий «настолько долго, насколько потребуется»».
Она напомнила, что уже выделено 12 млрд евро за счет европейских налогоплательщиков. Наращивание финансирования конфликта, новые поставки вооружений и техники, увеличение тренировочных лагерей, расширение программ подготовки ВСУ – все это ведет к увеличению числа жертв конфликта, в том числе среди мирного населения.
«В очередной раз подтверждается, что руководство Евросоюза и его стран-членов инвестировало все политические, финансовые и военные средства в то, чтобы развернуть на Украине фронт против становления многополярного миропорядка, за который твердо выступает Россия и большинство мирового сообщества», - отметила, в частности, Мария Захарова.
Напомним, что накануне в Киеве состоялся саммит ЕС-Украина, в ходе которого глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что вступление Украины в Европейский союз будет зависеть от ее успехов в подготовке к этому шагу, и никаких жестких сроков для вступления и даже для начала переговоров не существует.