Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին Չինաստանում հանդիպում է ունեցել չինական խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, տեղեկացրել է IRNA գործակալությունը։ Ռայիսին ասել է, որ Չինաստանը համարում է հուսալի առեւտրային գործընկեր։ Երկու երկրների համագործակցությունը, ըստ նրա, մեծ պոտենցիալ ունի։
«Թեհրանը Պեկինը հուսալի առեւտրային գործընկեր է համարում եւ կարծում է, որ երկու երկրների միջեւ համագործակցության պոտենցիալը կարող է օգտագործվել Իրանի զարգացման համար»,- գործակալությունը մեջբերել է Ռայիսիի խոսքերը։
Հանդիպմանը ներկա էին չինական ընկերությունների բազմաթիվ ղեկավարներ, որոնք զբաղված են արդյունաբերության, օգտակար հանածոների արդյունահանման, էներգետիկայի եւ տրանսպորտի ոլորտներում։
«Շնորհիվ այս ուղեւորության ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ երկու երկրների ընկերությունները կարող են մեծ քայլեր կատարել տարբեր ոլորտներում համագործակցության համար»,- նշել է Ռայիսին։
Իրանական PressTV հեռուստաալիքը նաեւ տեղեկացրել է, որ հանրապետության նախագահը ելույթ է ունեցել եւ աղոթել Պեկինի Դունսի պատմական մզկիթում։

Президент Ирана Эбрахим Раиси в Китае провел встречу с представитекями крупных китайских компаний, сообщило агентство IRNA. Раиси заявил, что считает КНР надежным торговым партнером и что у сотрудничества двух стран есть большой потенциал.
«Тегеран считает Пекин надежным торговым партнером и полагает, что потенциал сотрудничества между двумя странами может быть использован в развитии Ирана», - приводит агентство слова Раиси.
На встрече присутствовало множество руководителей китайских компаний, занятых в промышленности, добыче полезных ископаемых, энергетике и транспорте. «Благодаря достигнутым в этой поездке договоренностям компании двух стран могут предпринять большие шаги для развития сотрудничества в различных областях», - отметил Раиси.
Иранский телеканал PressTV также сообщил, что президент республики выступил с речью и совершил общественную молитву в исторической мечети Дунси в Пекине.