Ղրիմի կամրջի վրա ահաբեկչության կազմակերպման հետեւում կանգնած են եղել ուկրաինական հատուկ ծառայությունները, այս վարկածը հաստատվել է հետաքննության ընթացքում, ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը։
«Հետաքննության ընթացքում հաստատվել է այն վարկածը, որ ուկրաինական հատուկ ծառայությունները ներգրավված են եղել Ղրիմի կամրջի վրա տեղի ունեցած ահաբեկչության կազմակերպման գործում», - ասել է նա։
Ըստ Բաստրիկինի՝ արդեն իսկ բացահայտվել է 12 մարդ, ովքեր անմիջականորեն առնչություն ունեն այս հանցագործության հետ, «այդ թվում՝ Ուկրաինայի, Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ռուսաստանի քաղաքացիներ», որոնցից 8-ը կալանքի տակ են։
«Քրեական գործով այս պահին կատարվում են փորձաքննություններ, այդ թվում՝ տեխնիկական՝ դեպքի վայրում հայտնաբերված իրեղեն ապացույցների հիման վրա։ Ստացված ողջ տեղեկատվությունը ամփոփված եւ համակարգված է՝ կատարվածի եւ այս հանցագործության մեջ ներգրավված այլ անձանց վերաբերյալ ամբողջական պատկերացում կազմելու համար», - եզրափակել է նա։

Украинские спецслужбы стояли за организацией теракта на Крымском мосту, эта версия подтверждена в ходе следствия, заявил в интервью ТАСС председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин.
«В ходе расследования подтверждена версия о том, что к организации теракта на Крымском мосту причастны украинские спецслужбы», - сказал он.
По словам Бастрыкина, уже установлены 12 человек, имеющие непосредственное отношение к совершению этого преступления, «в их числе граждане Украины, Армении, Грузии и России», 8 из них содержатся под стражей.
«В настоящее время по уголовному делу продолжается проведение экспертиз, в том числе технических, по обнаруженным на месте происшествия вещественным доказательствам. Обобщается и систематизируется вся полученная информация с целью установления полной картины произошедшего и иных лиц, причастных к этому преступлению», - заключил он.