Ուկրաինացի զինվորները ավստրալացի զինվորների օգնությամբ զարգացնում են քաղաքային պայմաններում մարտեր վարելու իրենց ​​հմտությունները, հայտնում է Australian Associated Press-ը:
Հունվարին մոտ 70 ավստրալացի հետեւակայիններ մեկնել էին Բրիտանիա՝ ուկրաինացի նորակոչիկներին ուսուցանելու համար։ Նորակոչիկներից շատերը մարտական գործողություններ վարելու որեւէ փորձ չունեն։
Դասընթացները նվիրված էին առաջին օգնության կանոններին եւ նրան, թե ինչպես ապահովել անվտանգությունը գյուղերում եւ քաղաքներում, որտեղ տեղի է ունենում հակամարտության հիմնական մասը:
Հիմնական հմտությունները վրաբերում են նրան, թե ինչպես հուսալի ամրացնել սանդուղքը եւ ինչպես կիրառել լարանը՝  պայթյունի հետեւանքով ստացված վնասվածքի դեպքում: Ուկրաինացիները նաեւ զենքի հետ վարվելու հնարավորություն են ստացել։
Մինչ օրս Ավստրալիան Ուկրաինային տրամադրել է 655 միլիոն դոլարի աջակցություն, այդ թվում՝ 475 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն:
Ծրագիրը, որը կոչվում է «Կուդու գործողություն», Միացյալ Թագավորության գլխավորած բազմազգ նախաձեռնության մի մասն է:

Украинские солдаты развивают свои навыки ведения боя в городских условиях благодаря помощи австралийских солдат, сообщает Australian Associated Press.
С января около 70 австралийских пехотинцев находились в Великобритании, обучая украинских новобранцев, многие из которых не имеют никакого опыта ведения боевых действий.
Занятия были посвящены основам первой помощи и тому, как обеспечить безопасность в деревнях и городах, где происходит большая часть конфликта.
Среди основных навыков - как надежно закрепить лестницу и как наложить жгут при травме, полученной вследствие взрыва. Украинцы также получили возможность попрактиковаться в обращении с оружием.
На сегодняшний день Австралия предоставила Украине поддержку в размере 655 миллионов долларов, включая 475 миллионов долларов в виде военной помощи.
Программа под названием «операция «Куду»» является частью многонациональной инициативы, возглавляемой Великобританией.
В рамках операции планируется отправка австралийских солдат из Дарвина на ротационной основе до конца 2023 года. Они не будут входить на территорию Украины, отмечает СМИ.