ԱՄՆ-ի ավտոմոբիլային անվտանգության կարգավորիչները հետաքննություն են սկսել Tesla ընկերության Model Y ամենագնացի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ երկու բողոք են ստացել այն մասին, որ ղեկի անիվները վարելիս կարող են պոկվել, հայտնում է The Associated Press-ը:
Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ազգային վարչությունը հայտնել է, որ հետաքննությունն ընդգրկել է մոտ 120 հազար ավտոմեքենա:
Ըստ գործակալության՝ երկու դեպքում էլ Y մոդելները հաճախորդներին մատակարարվել են առանց հեղույսի, որն ամրացնում է ղեկը:
Գործակալության կայքում տեղադրված փաստաթղթերում ասվում է, որ երկու միջադեպերն էլ տեղի են ունեցել այն ժամանակ, երբ ամենագնացները կարճ տարածություն են անցել:
Քննիչներն ուսումնասիրում են, թե որքան հաճախ է ծագել խնդիրը, որքան ավտոմեքենայի է այն անդրադարձել, ինչպես նաեւ Tesla-ի արտադրական ընթացքը։

Американские регуляторы автомобильной безопасности начали расследование в отношении внедорожника Model Y компании Tesla после получения двух жалоб на то, что рулевые колеса могут оторваться во время движения, сообщает The Associated Press.
Национальная администрация безопасности дорожного движения заявила, что расследование охватывает примерно 120 000 автомобилей.
По данным агентства, в обоих случаях модели Y были поставлены клиентам с отсутствующим болтом, который крепит руль к рулевой колонке. Фрикционная посадка удерживала рулевые колеса, но при приложении силы во время движения внедорожников они разъединялись.
В документах, размещенных на сайте агентства, говорится, что оба инцидента произошли, когда внедорожники имели небольшой пробег.
Следователи изучают, как часто возникает проблема, сколько автомобилей было затронуто, а также производственный процесс Tesla.