Միացյալ Նահանգները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին (ՄԱԿ կրթության, գիտության եւ մշակույթի հարցերի կազմակերպություն) տեղեկացրել է, որ որոշել է նորից դառնալ նրա մասնակից։ Այս մասին կիրակի՝ հունիսի 12-ին տեղեկացրել է Axios պորտալը՝ հղում կատարելով պետդեպարտամենտի ներկայացուցչին։
Axios-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի կառավարման եւ ռեսուրսների հարցերի գծով տեղակալ Ռիչարդ Վերման նամակ է ուղարկել ՄԱԿ մշակութային գործակալություն, ներկայացնելով Վաշինգտոնի՝ կազմակերպությանն ունեցած վճարումների պլանը։ Անցած տարվա դեկտեմբերին ԱՄՆ Կոնգրեսը հավանություն էր տվել ավելի քան 500 մլն դոլարի հատկացմանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամավճարների գծով ունեցած պարտքը մարելու համար։ Վճարումը թույլ կտա երկրին նորից դառնալ կազմակերպության մասնակից։
Այն բանից հետո, երբ Պաղեստինյան ինքնավարությունը դարձավ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի լիիրավ անդամ 2011թ., Բարաք Օբամայի վարչակազմը դադարեցրեց կազմակերպության ֆինանսավորումը։ 2017թ. հոկտեմբերին Դոնալդ Թրամփի օրոք Միացյալ Նահանգների իշխանությունները, մեղադրելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին «հակաիսրայելական քաղաքականության» մեջ, հայտարարեցին, որ դուրս են գալիս գործակալությունից; Դրանից շատ չանցած Իսրայելը նույնպես տեղեկացրեց, որ հեռանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից։
2022թ. փետրվարին Իսրայելի կառավարությունը ԱՄՆ պետդեպարտամենտին տեղեկացրեց, որ դեմ չի լինի, որ ԱՄՆ-ն վերադառնա կազմակերպություն։ Իսրայելի դիրքորոշումը թույլ տվեց որոշ դեմոկրատների եւ հանրապետականների Կոնգրեսում աջակցել այդ քայլին, նշել է Axios-ը։

Соединенные Штаты уведомили ЮНЕСКО (организация ООН по вопросам образования, науки и культуры) о решении вновь стать ее участником. Об этом  в воскресенье, 12 июня, сообщил портал Axios со ссылкой на представителя Госдепартамента.
По данным Axios, заместитель госсекретаря США по вопросам управления и ресурсов Ричард Верма направил письмо в культурное агентство ООН, в том числе изложив в нем план выплат задолженности Вашингтона перед организацией. В декабре прошлого года конгресс США одобрил предоставление более 500 миллионов долларов на погашение долга по членским взносам перед ЮНЕСКО. Выплата позволит стране снова вступить в организацию.
После того как Палестинская автономия стала полноправным членом ЮНЕСКО в 2011 году, администрация Барака Обамы прекратила финансирование организации. В октябре 2017 года при Дональде Трампе власти Соединенных Штатов, обвинив ЮНЕСКО в «антиизраильской политике», объявили о выходе из агентства. Вскоре после этого Израиль тоже сообщил, что покидает ЮНЕСКО.
В феврале 2022 года израильское правительство уведомило Госдепартамент США, что не будет выступать против возвращения США в организацию. Позиция Израиля позволила некоторым демократам и республиканцам в Конгрессе поддержать этот шаг, отмечает Axios.