Միացյալ Նահանգները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին (ՄԱԿ կրթության, գիտության եւ մշակույթի հարցերի կազմակերպություն) տեղեկացրել է, որ որոշել է նորից դառնալ նրա մասնակից։ Այս մասին կիրակի՝ հունիսի 12-ին տեղեկացրել է Axios պորտալը՝ հղում կատարելով պետդեպարտամենտի ներկայացուցչին։
Axios-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի կառավարման եւ ռեսուրսների հարցերի գծով տեղակալ Ռիչարդ Վերման նամակ է ուղարկել ՄԱԿ մշակութային գործակալություն, ներկայացնելով Վաշինգտոնի՝ կազմակերպությանն ունեցած վճարումների պլանը։ Անցած տարվա դեկտեմբերին ԱՄՆ Կոնգրեսը հավանություն էր տվել ավելի քան 500 մլն դոլարի հատկացմանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամավճարների գծով ունեցած պարտքը մարելու համար։ Վճարումը թույլ կտա երկրին նորից դառնալ կազմակերպության մասնակից։
Այն բանից հետո, երբ Պաղեստինյան ինքնավարությունը դարձավ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի լիիրավ անդամ 2011թ., Բարաք Օբամայի վարչակազմը դադարեցրեց կազմակերպության ֆինանսավորումը։ 2017թ. հոկտեմբերին Դոնալդ Թրամփի օրոք Միացյալ Նահանգների իշխանությունները, մեղադրելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին «հակաիսրայելական քաղաքականության» մեջ, հայտարարեցին, որ դուրս են գալիս գործակալությունից; Դրանից շատ չանցած Իսրայելը նույնպես տեղեկացրեց, որ հեռանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից։
2022թ. փետրվարին Իսրայելի կառավարությունը ԱՄՆ պետդեպարտամենտին տեղեկացրեց, որ դեմ չի լինի, որ ԱՄՆ-ն վերադառնա կազմակերպություն։ Իսրայելի դիրքորոշումը թույլ տվեց որոշ դեմոկրատների եւ հանրապետականների Կոնգրեսում աջակցել այդ քայլին, նշել է Axios-ը։

The U.S. last week privately notified the UN Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) that it has decided to rejoin the agency nearly six years after the Trump administration announced it was withdrawing U.S. membership, a State Department spokesperson told Axios, the latter reported.
Richard Verma, the deputy secretary of state for management and resources, delivered a letter to UNESCO Director-General Audrey Azoulay on June 8, proposing a plan for the U.S. to rejoin the organization, a State Department spokesperson said.
Last December, Congress approved a bill that allocated more than $500 million needed to pay the U.S. debt to UNESCO and allows it to return as a full member.
After Palestine became a full member of UNESCO in 2011, the Obama administration stopped providing funding to the organization because it was barred to do so by U.S. law.
In October 2017, the Trump administration announced it was leaving UNESCO over what it described as anti-Israel bias. Israel announced that it would leave the organization not long after.
In February 2022, the Israeli government notified the State Department that it wouldn’t oppose a U.S. return to UNESCO. The Israeli position paved the way for some Democrats and Republicans in Congress to support the move.