Ծաղկաձորում, հոկտեմբերի 7-ին, տեղի կունենա ԱՊՀ անդամ-երկրների Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի /ՍԶՀԽ/ հերթական, 66-րդ նիստը:
Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհուրդը ստեղծվել է ԱՊՀ պետությունների խորհրդի 1992թ. հուլիսի 6-ի որոշմամբ: ՍԶՀԽ-ն ԱՊՀ պետություների ղեկավարների խորհրդի եւ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի կոլեգիալ մարմին է, եւ զբաղվում է Համագործակցության երկրների արտաքին սահմանների ու տնտեսական գոտիների պաշտպանության, համակարգման հարցերով: ՍԶՀԽ անդամ են հանդիսանում ԱՊՀ անդամ-պետություների սահմանապահ զորքերի հրամանատարները կամ ղեկավարները:
ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի 66-րդ նիստին մասնակցելու են ԱՊՀ անդամ 10 պետությունների` Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենիայի, ինչպես նաեւ Ուզբեկստանի եւ Ուկրաինայի Սահմանապահ գերատեսչությունների ղեկավարները:
Խորհրդի նիստում քննարկվելու են համագործակցության, սահմաններում ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորման, ապօրինի միգրացիայի, թմրաբիզնեսի, մաքսանենգության դեմ պայքարի հարցեր, կամփոփվեն 2011 թ. անցկացված համատեղ միջոցառումների նախնական արդյունքները, կկազմվեն 2012թ. աշխատանքների ծրագրերը եւ այլն:

7-го октября в армянском курортном городе Цахкадзор пройдет очередное 66-ое заседание Совета Командующих Пограничными Войсками (СКПВ) государств-участников СНГ.
Совет Командующих Пограничными Войсками создан решением Совета глав государств СНГ от 6-го июля 1992г. СКПВ является коллегиальным органом Совета государств и Совета глав правительств СНГ по вопросам координации, охраны внешних границ и экономических зон Содружества. Членами СКПВ являются начальники или командующие пограничными войсками государств-участников СНГ.
В 66-ом заседании Совета Командующих Пограничными Войсками примут участие руководители пограничных ведомств 10 государств-участников СНГ: Армении, Республики Беларусь, Казахстана, Киргизии, Республики Молдова, Российской Федерации, Таджикистана, Туркмении, а также Республики Узбекистан и Украины.
На заседании будут обсуждены вопросы взаимодействия, урегулирования кризисных ситуаций на границах, противодействия нелегальной миграции, наркобизнесу, контрабанде, будут подведены предварительные итоги совместных мероприятий, проведенных в 2011 году, составлен план работы на 2012 год, и ряд других вопросов, сообщает пресс-центр СНБ Армении.