Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը սննդամթերքով, դեղամիջոցներով, առաջին անհրաժեշտության իրերով, ինչպես նաև անխափան գազա- և էլեկտրամատակարարմամբ ապահովելու անհրաժեշտությունը։ Այս մասին դիվանագետը հայտարարել է Մոսկվայում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ եռակողմ բանակցությունների արդյունքների հիման վրա։
«Սա հասարակ մարդկանց, հայերի, տարածաշրջանի բնակիչների շահերից է բխում։ Ներկայացրեցինք մեր զրուցակիցներին ռուսաստանյան կողմի գնահատականները, որ հիմնված են Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանյան խաղաղապահների զեկույցների վրա»,- նշել է Լավրովը։
Ըստ նրա, Ռուսաստանը, որպես խաղաղ գործընթացի գլխավոր միջնորդ, շահագրգռված է ճգնաժամի արագ լուծման հարցում, որը պետք է լիովին համապատասխանի եռակողմ հայտարարություններին, որոնք Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարներն ընդունել են 2020, 2021 և 2022 թվականներին։
Անդրադարձ է եղել նաև ամբողջ տարածաշրջանում անարգել շարժման ապահովման, տրանսպորտային, տնտեսական հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման հարցին։ Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել սահմանազատման հարցին, որ սերտորեն կապված է Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի հնարավորինս արագ կնքման քննարկվող բոլոր խնդիրների ու հարցերի հետ։
Լավրովը նշել է նաև, որ Մոսկվայում հասկանում են հայկական և ադրբեջանական կողմերի՝ բացի ՌԴ-ից այլ միջնորդներ օգտագործելու շահը։
«Ողջունում ենք այն երկրների ցանկությունը, որոնք ուզում են օգնել Բաքվին ու Երևանին պայմանավորվածություններ ձեռք բերել, ովքեր, մեզ պես, աշխատում են այդ ուղղությամբ։ Սակայն չպետք է այս կամ այն պայմանավորվածությունների արհեստական պարտադրման փորձեր լինեն, որոնք չեն բխում հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների շահերից, այլ արվում են հանուն ԶԼՄ-ներում գեղեցիկ վերնագրերի, աշխարհաքաղաքական և ներքաղաքական նկատառումների»,- ընդգծել է ՌԴ արտգործնախարարը։
Նա նշել է նաև, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա հանդիպումների նախապատրաստման աշխույժ աշխատանքը շարունակելու մասին։

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov pointed to the need for effective steps to provide the population of Nagorno-Karabakh with food, medicine, essentials, as well as ensuring uninterrupted electricity and gas supply. The Russian diplomat stated this following the results of trilateral talks with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov in Moscow.
“This is in the interests of ordinary people, Armenians, residents of the region. We outlined to our interlocutors the assessments of the Russian side, taking into account the reports made by Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh,” Lavrov said.
According to him, Russia, as a key mediator in the peace process, is interested in a speedy resolution of the crisis in full accordance with the tripartite statements that the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia adopted in 2020, 2021 and 2022.
The issues of ensuring unhindered movement, unblocking transport and economic communications throughout the region were also raised. Particular attention was paid to the issues of delimitation and of the speedy conclusion of a peace treaty between Baku and Yerevan.
Lavrov also noted that Moscow understands the interest of both the Armenian and Azerbaijani sides to use other mediators, in addition to the Russian Federation.