Կոպենհագենի համալսարանի մասնագետները ստեղծել են կլիմայի համակարգչային մոդել, որը ցույց է տվել, որ գլոբալ տաքացման պատճառով Եվրոպայում շուտով կգա սառցե դարաշրջան։ Աշխատանքի արդյունքները ներկայացված են Nature Communications ամսագրում (Nature խմբի մաս):
Գիտնականների կարծիքով՝ Գրենլանդիայի սառցադաշտերի հալվելու կտրուկ աճը բերում է օվկիանոս քաղցրահամ ջրի հզոր հոսքի, որը կարող է «ողողել» Գոլֆստրիմը: Դրա շնորհիվ է, որ Եվրոպան այժմ ունի մեղմ կլիմա։ Դարի կեսերին հոսանքների համակարգը կխախտվի, դա կհանգեցնի մոլորակի հյուսիսային կիսագնդի ուժեղ սառեցմանը մոտավորապես 60-70 տարի հետո։
Միաժամանակ շոգն ու երաշտը միայն կուժեղանան հասարակածային գոտում։ Փոփոխությունները կուղեկցվեն նաև ծովի մակարդակի բարձրացմամբ, ավելի շատ փոթորիկներով և ջրհեղեղներով: Այս իրավիճակը կարող է հանգեցնել լուրջ խնդիրների և պարենային ճգնաժամի պատճառ դառնալ։
Սակայն գիտնականները նշել են, որ կա այլընտրանքային սցենար, ըստ որի ջերմաստիճանը կշարունակի բարձրանալ։

Специалисты Копенгагенского университета создали компьютерную модель климата, которая показала: вскоре в Европе наступит ледниковый период из-за глобального потепления. Результаты работы представлены в журнале Nature Communications (входит в группу Nature).
По словам ученых, резко возросшее таяние ледников Гренландии дает мощный приток пресной воды в океан, что может «размыть» течение Гольфстрим. Именно благодаря ему в Европе сейчас мягкий климат. В середине века система течений нарушится, это приведет к сильному похолоданию в Северном полушарии планеты ориентировочно через 60-70 лет.
При этом в экваториальной зоне жара и засуха лишь усилятся. Изменения также будут сопровождаться повышением уровня моря, учащением ураганов и наводнений. Такая ситуация может привести к серьезным проблемам и вызвать продовольственный кризис.
Однако ученые отметили, что существует и альтернативный вариант развития событий, согласно которому температура будет продолжать расти.